jednostka========= Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 10 stycznia 2025

Wydział Biologii i Biotechnologii

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Ul. Oczapowskiego 1A

10-719 Olsztyn

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

8:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

08:30-10:00

Zobacz DNA

Prowadzą: dr Wioletta Pluskota, dr Katarzyna Głowacka

Uczestnicy dowiedzą się jak zbudowana jest podwójna helisa DNA będąca materiałem budulcowym genów. Zobaczą jego lokalizację komórkową oraz przekonają się czy można zobaczyć DNA gołym okiem. Przeprowadzą rozdział DNA w żelu agarozowym, który umożliwia rozdział cząsteczek DNA różniących się długością.

Zgłoszenia: wioletta.pluskota@uwm.edu.pl

szkoła średnia, dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 118

12

Tak

9:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

09:00-13:00

Popraw sobie klimat w domu

Prowadzi: mgr inż. Teresa Jagielska

Rośliny są bardzo ważne dla stabilności klimatu na Ziemi. Są rezerwuarem wody na planecie, wpływają pośrednio na temperaturę, działając jak bufor chroniący przed gwałtownymi zmianami. Regulują skład powietrza poprzez produkcję tlenu, oczyszczanie z dwutlenku węgla oraz szkodliwych substancji lotnych. Zazielenienie stref przemysłowych oraz miast może pomóc zmniejszyć wpływ globalnego ocieplenia. Utrzymując rośliny w domu, poprawiamy sobie klimat w naszej najbliższej przestrzeni poprzez poprawienie jakości powietrza oraz niwelowanie smogu elektromagnetycznego. Badania naukowe dowodzą również, że rośliny wpływają na nasze samopoczucie, redukują stres, obniżają ciśnienie oraz wyciszają. Warsztaty są zachęceniem do utrzymywania roślin w domu w celach prozdrowotnych. Każdy uczestnik będzie mógł posadzić sobie własną roślinę i pozyskać informację na temat jej pielęgnacji.

bez ograniczeń

Hol Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A

10

Nie

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

09:45-10:30

Jak zmiany klimatu zmieniają życie w rzekach, jeziorach i torfowiskach ? (wykład hybrydowy)

Prowadzą: dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, dr Lech Pietrzak

Czy i jak zmiany klimatu wpływają na bioróżnorodność polskich rzek, jezior i bagien? Czy już są widoczne zmiany i czy są groźne? Czego możemy spodziewać się w przyszłości? Przedstawimy wyniki badań oraz wyniki państwowego monitoringu środowiska. Jak susze i gwałtowne opady wpływają na życie owadów wodnych? Jak prowadzi się badania terenowe i czy jest to praca z przygodami dla zainteresowanych biologią - przykłady z życia naukowców i studentów.

Zachęca się do przyjścia na wykład z telefonami komórkowymi z dostępem do Internetu. Będzie okazja do zadawania pytań w formule pytanie-odpowiedź (Q&A) oraz dodania swoich komentarzy i refleksji z wykładu (Mentimeter).

W formie hybrydowej czyli na sali w kontakcie oraz z transmisją na MS Teams.

Zgłoszenia: e-mail: stanislaw.czachorowski@uwm.edu.pl

szkoła średnia

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, aula

150

Tak

10:00


Kategoria: gra interaktywna

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

10:00-10:30

Czy pomidor to warzywo? Quiz wiedzy biologicznej dla przedszkolaków

Prowadzą: dr Katarzyna Bilska, dr Katarzyna Krawczyk, dr Joanna Szablińska-Piernik

Zajęcia dla przedszkolaków obejmujące quiz z ogólnej wiedzy biologicznej, wraz z elementami prezentacji ciekawych eksponatów i preparatów biologicznych.

Rezerwacja: katarzyna.bilska@uwm.edu.pl

dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa

Plac Łódzki 1, sala 102/120

20

Tak

Kategoria: pokazy

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

10:00-13:00

Bezkręgowce wodne w zimie

Prowadzą: dr Andrzej Górski, dr hab. Joanna Pakulnicka, prof. UWM, dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM

Wystawa złożona z akwariów eksponujących różnorodność krajowej fauny bezkręgowców wodnych spotykanych w warunkach zimowych (skorupiaki planktonowe, chrząszcze wodny, pluskwiaki, larwy ważek, larwy chruścików, larwy muchówek, pijawki, mięczaki).
W przypadku mniejszych okazów istnieje możliwość obserwacji pod binokularem. Uczestnicy mają możliwość uzyskania informacji na temat szczegółów biologii i ekologii wszystkich eksponowanych zwierząt.
Liczba miejsc ograniczona: jednorazowo na sali 10-12 osób. Pozostałe osoby (z klasy) w tym czasie mogą zwiedzać gabloty entomologiczne i paleozoologiczne rozstawione na holu.

Plac Łódzki 3, sala 307

12

Nie

Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

10:30-12:00

Magiczna moc roślin - fotosynteza jako ważny proces dla utrzymania życia na Ziemi

Prowadzą: prof. dr hab. Agnieszka Piotrowicz-Cieślak, dr Ewa Gojło, dr Dariusz Michalczyk, mgr Jan Kamiński

Uczestnicy poznają przebieg fotosyntezy, jednego z najbardziej fundamentalnych procesów biologicznych, który umożliwia życie na Ziemi dzięki produkcji energii i tlenu. Dzięki fotosyntezie rośliny pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla z atmosfery, przekształcając go w cukry, co odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych.
Zgłoszenia: ewa.gojlo@uwm.edu.pl

szkoła średnia, dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 120

12

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

10:15-11:45

Zrozumieć globalne zmiany klimatyczne Ziemi, czyli jak działa klimat i jak wpływa na zmiany w przyrodzie

Prowadzi: dr Beata Dulisz

Podczas wykładu dowiesz się: jakie mechanizmy odpowiedzialne są za globalne warunki życia na Ziemi; jakie znaczenie ma dla ich utrzymania m.in. efekt cieplarniany, cyrkulacja atmosferyczna i oceaniczna, jak również obieg wody na Ziemi; jakie czynniki powodują zaburzenie tych warunków i zmiany klimatu; jakie są następstwa tych zmian, np. ekstremalne zjawiska pogodowe, przekształcenia środowisk naturalnych i reakcje organizmów, w tym zmiany zasięgów występowania gatunków, zmiany ich biologii, czy zmiany fenologiczne.


Zgłoszenia: e-mail: beata.dulisz@uwm.edu.pl

szkoła średnia, dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala P6

60

Tak

Kategoria: Wystawa edukacyjna

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

10:00-15:00

Związki grzybów w dobie zmian klimatu

Prowadzą: dr hab. Anna Biedunkiewicz, dr Elżbieta Ejdys,dr hab. Dariusz Kubiak, prof. UWM, dr Kamila Kulesza,dr Ewa Sucharzewska (SKN Mykologów)

W świecie organizmów żywych nie ma szans na samodzielne funkcjonowanie. Dlatego organizmy wchodzą w różne relacje ze sobą, często bardzo skomplikowane. Związki te zawiązują się zarówno między makro- i mikroorganizmami jak i między różnymi mikroorganizmami. Grzyby mogą być zaliczone do obu tych grup, w zależności od wielkości "ciała" jakie tworzą. Jakie więc relacje i z jakimi organizmami grzyby wchodzą w interakcję? Przyjdź i zobacz sam.

15 osób co 60 minut; bez rezerwacji

szkoła podstawowa, szkoła średnia, studenci, dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 303

Bez ograniczeń

Nie

11:00


Kategoria: gra interaktywna

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

11:00-11:30

Czy pomidor to warzywo? Quiz wiedzy biologicznej dla przedszkolaków

Prowadzą: dr Katarzyna Bilska, dr Katarzyna Krawczyk, dr Joanna Szablińska-Piernik

Zajęcia dla przedszkolaków obejmujące quiz z ogólnej wiedzy biologicznej, wraz z elementami prezentacji ciekawych eksponatów i preparatów biologicznych.

Rezerwacja: katarzyna.bilska@uwm.edu.pl

dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa

Plac Łódzki 1, sala 102/120

20

Tak

Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

11:00-12:00

Susze i powodzie jako skutki zmian klimatycznych - wizualizacja barwna

Prowadzi: dr Regina Frączek

W ramach warsztatów uczestnicy w grupie otrzymają reprodukcje (w odcieniach bieli, szarości i czerni) przedstawiające powódź i suszę. Na obrazki o odpowiednich wymiarach kładzie się bezbarwną plastykową płytkę z 96 dołkami, i teraz zaczyna się zabawa, pobudzająca również kreatywność uczestników zajęć. Każdy uczestnik otrzyma zestaw barwników, które będzie nanosił na płytkę za pomocą pipet pasterowskich. Wykonanie barwnej ilustracji na płytce będzie kwintesencją wyobraźni uczestnika warsztatów. Ponadto, aby podgrzać atmosferę zajęć na wstępie będzie wykonany krótki eksperyment pt. ”Słoniowa pasta do zębów”. Ten barwny pokaz zachęci uczestników do dalszej zabawy.

Zgłoszenia: regina.fraczek@uwm.edu.pl

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 325

20

Tak

11:00-15:00

Mój przyjaciel KOT (Pracownia Artystyczna BioART)

Prowadzi: mgr Marzena Dadasiewicz

Specjalistka od spraw administracyjnych z zakresu gospodarki finansowej i polityki kadrowej WBiB, ma na swoim koncie liczne prace wykonane technikami haftu krzyżykowego, haftu wstążeczkowego, haftu matematycznego, ale też wykorzystuje quilling, masę solną, decoupage, patchwork, obecnie dużo pracuje z drewnem oraz realizuje się w cukiernictwie. Lubi tworzyć coś z niczego używając produktów z recyklingu tym samym dając im drugie życie.

Jesteś miłośnikiem kotów i chcesz z nami stworzyć swoje patchworkowe dzieło pod czujnym okiem specjalisty – przyjdź do Pracowni Artystycznej BioART. PODZIEL SIĘ Z NAMI SWOJĄ DUSZĄ ARTYSTYCZNĄ!
Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały (tkaniny, igły, nici, guziki itp.).

bez ograniczeń

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 228 A

10

Nie

11:00-13:00

Izolacja DNA genomowego - pierwszy krok monitorujący zmiany klimatyczne w DNA

Prowadzą: dr bab. Elżbieta Łopieńska-Biernat, prof. UWM, dr hab. Anna Cieślińska, prof. UWM

Zmiany genetyczne spowodowane przystosowywaniem się organizmów do nowych warunków środowiska (np. procesy klimatyczne) mogą być związane z powolnymi procesami ewolucyjnymi i pojawianiem się nowych mutacji/polimorfizmów genetycznych w genomie. Analiza DNA pod kątem mutacji genetycznych związanych z tym procesem pozwala na określenie nowych nabywanych przez organizm cech, które mogą predysponować lub dyskredytować jednostkę biologiczną do życia w nowym środowisku.
Izolacja materiału genetycznego jest pierwszym etapem analiz związanych z wykrywaniem mutacji genetycznych i zmian w materiale genetycznym. Podczas warsztatu Uczniowie będą mogli nauczyć się, jak wyizolować swoje DNA z nabłonka oraz określić jakość wyizolowanego materiału genetycznego.

Rezerwacja: ela.lopienska@uwm.edu.pl

liceum i dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 325

6

Tak

11:00-13:00

Oznaczanie miana IgG metodą ELISA

Prowadzi: dr Edyta Sienkiewicz-Szłapka

Dane literaturowe wskazują, że przegrzanie organizmu to silny stres, który aktywuje układ immunologiczny. Zwłaszcza długotrwałe przegrzanie organizmu może prowadzić do wzrostu aktywności komórek immunologicznych, zmienia profil wydzielanych przez nie cytokin oraz zaburza produkcję przeciwciał. Najprostszym sposobem specyficznego oznaczania tych białek jest test ELISA (ang. enzyme-linked immunosorbent assay; pol. immunoenzymatyczny test fazy stałej). Służy on do wykrywania, a nawet ilościowego oznaczania konkretnych białek zawartych w badanej próbie. Polega na wykorzystaniu przeciwciał mających zdolność specyficznego rozpoznawania oznaczanego białka (czyli antygenu posiadającego odpowiednie epitopy). Procedura testu jest wieloetapowa i pozwala na sekwencyjne utworzenie kompleksu immunologicznego w warunkach in vitro. Istniej wiele odmian testu ELISA klasyfikowanych w zależności od sposobu wykrywania antygenu czy sposobu detekcji specyficznej reakcji. Najprostszy układ testu obejmuje immobilizację oznaczanego białka w fazie stałej (powierzchnia dna dołka 96-dołkowej płytki polimerowej) oraz wykorzystanie specyficznych względem tego białka przeciwciał znakowanych enzymem. W ostatnim etapie testu dzięki wytwarzaniu barwnego produktu znacznik enzymatyczny przeciwciał detekcyjnych pozwala na kolorymetryczną identyfikację utworzonego kompleksu antygen-przeciwciało, którego ilość jest wprost proporcjonalna do ilości oznaczanego białka znajdującego u podstawy immobilizowanego kompleksu. Taki test pozwala na półilościowe oznaczenia interesującego nas białka, czyli określenie jego miana i może być wykorzystywane w badaniach przesiewowych lub wstępnych poprzedzających jego dokładne oznaczenia ilościowe innym rodzajem testu ELISA.

Rezerwacja: edyta.sienkiewicz@uwm.edu.pl

liceum i dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 325/311

6

Tak

11:00-11:50

Łączenie kropek czyli szukanie sensu i prostoty w biologii – stawonogi

Prowadzą: dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, dr hab. Joanna Pakulnicka, prof. UWM, dr Andrzej Górski

Łączenie kropek czyli szukanie sensu i prostoty w biologii na przykładzie ewolucji i budowy stawonogów. Nawet z pozoru trudne zjawiska i procesy w biologii można przedstawić w prosty sposób, by zrozumieć ich sens i łatwiej zapamiętać różnorodne fakty, np. z budowy stawonogów. Jak zjeść innych a samemu nie dać się zjeść? Dlaczego w świecie mikroorganizmów powstały kolonie i dlaczego powstały zwierzęta wielokomórkowe? Jak to wpłynęło na ekosystemy Ziemi? Jak powstawały i dlaczego tak a nie inaczej wyglądają narządy gębowe u stawonogów w porównaniu do jamochłonów, skąposzczetów, nicieni i płazińców?
Co będą robili uczestnicy: 1. wezmą udział w małym eksperymencie z jedzeniem ptasiego mleczka i jabłek – by zilustrować ekologiczne wyzwania i ewolucyjne uwarunkowania podbierania pokarmu i budowy aparatów gębowych u stawonogów. 2. Porównają segmenty ciała i odnóża u skorupiaków, owadów, i pajęczaków. 3 wypreparują aparat gębowy i odnóża owada.

liceum i dorośli

Plac Łódzki 3, sala 316

30

Tak

Kategoria: Wystawa edukacyjna

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

11:00-15:00

Drobne rośliny lekiem na wielkie problemy ludzkości?

Prowadzą: prof. dr hab. Agnieszka Piotrowicz-Cieślak, dr Dariusz Michalczyk, dr Ewa Gojło, mgr inż. Marta Wierzbicka

Na wystawie można będzie zobaczyć drobne wodne rośliny, które stają się ulubionymi obiektami doświadczeń biotechnologicznych i mogą przyczynić się do rozwiązania tak istotnych problemów jak rosnące zapotrzebowanie na żywność dla ludzi i pasze dla zwierząt, oczyszczanie zanieczyszczonych wód, produkcja biopaliw. Omówiony zostanie także wpływ temperatury na rozwój przedstawianych roślin.

szkoła podstawowa, szkoła średnia, studenci, dorośli

Hol Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A

Bez ograniczeń

Nie

12:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

12:00-13:30

Magiczna moc roślin - fotosynteza jako ważny proces dla utrzymania życia na Ziemi

Prowadzą: prof. dr hab. Agnieszka Piotrowicz-Cieślak, dr Ewa Gojło, dr Dariusz Michalczyk, mgr Jan Kamiński

Uczestnicy poznają przebieg fotosyntezy, jednego z najbardziej fundamentalnych procesów biologicznych, który umożliwia życie na Ziemi dzięki produkcji energii i tlenu. Dzięki fotosyntezie rośliny pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla z atmosfery, przekształcając go w cukry, co odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych.

Rezerwacja: ewa.gojlo@uwm.edu.pl

szkoła średnia, dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 120

12

Tak

12:00-14:00

W pracowni hydrobiologa – identyfikujemy organizmy wodne

Prowadzą: dr hab. Joanna Pakulnicka, prof. UWM, dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, dr Andrzej Górski

Warsztaty poświęcone nauce identyfikacji różnych grup bezkręgowców wodnych (pijawki, mięczaki, skorupiaki, owady, pajęczaki) przy użyciu różnych kluczy do oznaczania. Uczestnicy zostaną zapoznani z różnymi organizmami zasiedlającymi środowiska wodne, dowiedzą się o ich ekologii, przystosowaniach do życia w wodzie i znaczeniu w przyrodzie. Samodzielnie oznaczą przygotowane zestawy organizmów.

Rezerwacja: joanna.pakulnicka@uwm.edu.pl

liceum i dorośli

Plac Łódzki 3, sala 316

20

Tak

12:00-13:30

Zmiany klimatu a fenotyp roślin - gorące fakty i chłodne analizy

Prowadzą: Koło Naukowe Botaników, Karol Sarnecki

Wpływ zmian klimatu na rośliny obserwowany jest na wielu płaszczyznach. Zdolności adaptacyjne roślin do zmian klimatyczno-siedliskowych można obserwować na poziomie makro i mikro morfologiczno-anatomicznym. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają różnorodne preparaty mikroskopowe oraz zrealizują proste doświadczenia pod okiem członków Koła Naukowego Botaników, które pozwolą im na obserwacje zmian morfologiczno-anatomicznych wywołanych czynnikami środowiskowymi. Poruszone zostaną tematy migracji roślin, zmian w cyklu rozwojowym, zróżnicowanej syntezy związków organicznych oraz przeciwdziałaniu czynnikom stresowym, takim jak susza, intensywne nasłonecznienie, zanieczyszczenia.

Rezerwacja: karol.sarnecki@student.uwm.edu.pl

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Plac Łódzki 1, sala 102

16

Tak

12:30-13:30

Susze i powodzie jako skutki zmian klimatycznych - wizualizacja barwna

Prowadzi: dr Regina Frączek

W ramach warsztatów uczestnicy w grupie otrzymają reprodukcje (w odcieniach bieli, szarości i czerni) przedstawiające powódź i suszę. Na obrazki o odpowiednich wymiarach kładzie się bezbarwną plastykową płytkę z 96 dołkami, i teraz zaczyna się zabawa, pobudzająca również kreatywność uczestników zajęć. Każdy uczestnik otrzyma zestaw barwników, które będzie nanosił na płytkę za pomocą pipet pasterowskich. Wykonanie barwnej ilustracji na płytce będzie kwintesencją wyobraźni uczestnika warsztatów. Ponadto, aby podgrzać atmosferę zajęć na wstępie będzie wykonany krótki eksperyment pt. ”Słoniowa pasta do zębów”. Ten barwny pokaz zachęci uczestników do dalszej zabawy.

Rezerwacja: regina.fraczek@uwm.edu.pl

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 325

20

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

12:30-13:00

Grzyby patogeniczne w erze globalnego ocieplenia

Prowadzi: Aniela Szymanek (SKN Mykologów)

W wykładzie poruszony zostanie wpływ zmian klimatycznych na rozwój i rozprzestrzenianie się grzybów patogenicznych oraz ryzyko nowych chorób grzybiczych wywołanych przez rosnące temperatury i kataklizmy powiązane z globalnym ociepleniem. Podane zostaną przykłady nowych zagrożeń ze strony grzybów będące konsekwencją zmian klimatycznych (przykładowo mutacje w genomach bądź adaptacje do życia w ciele człowieka) oraz rosnące ryzyko wykształcenia przez nie oporności na fungicydy stosowane w agrokulturach.

Zgłoszenia: aniela.szymanek@student.uwm.edu.pl

szkoła średnia, dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala P6

60

Tak

13:00


Kategoria: pokazy

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

13:00-15:00

Zielone technologie - produkcja biopolimerów z odpadów

Prowadzą: dr hab. inż. Justyna Możejko-Ciesielska, prof. UWM; mgr Bartosz Skierkowski

Uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy biotechnologa. Będą mieli okazję zobaczyć jak prowadzi się procesy biotechnologiczne w bioreaktorach oraz jak wyglądają „zestresowane” bakterie produkujące cenne biopolimery. Ponadto, uczestnicy dowiedzą się które właściwości bakteryjnych polimerów warunkują ich zastosowanie w przemyśle. Podczas spotkania pokażemy biopolimery wyprodukowane przez bakterie hodowane z wykorzystaniem odpadów przemysłu rolno-spożywczego.

liceum i dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 207

15

Nie

13:00-14:00

Co piszczy w wodzie zimą?

Prowadzą: dr hab. Stanisław Czachorowski, dr Andrzej Górski, dr hab. Joanna Pakulnicka, prof. UWM

Pokaz zimowych bezkręgowców z rzeki Łyny i drobnych zbiorników okresowych. Żywe zwierzęta do oglądania gołym okiem lub z pomocą lupy stereoskopowej. Chruściki, pluskwiaki wodne, pijawki, wodopójki, skorupiaki, mięczaki. Czy ocieplenie klimatu zakłóca cykle życiowe organizmów wodnych? Na to i inne pytania można będzie uzyskać odpowiedź od naukowców – ekspertów w zakresie hydrobiologii i zoologii.

liceum i dorośli

Plac Łódzki 3, sala 307

10

Nie

Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

13:10-15:10

Izolacja DNA genomowego - pierwszy krok monitorujący zmiany klimatyczne w DNA

Prowadzą: dr bab. Elżbieta Łopieńska-Biernat, prof. UWM, dr hab. Anna Cieślińska, prof. UWM

Zmiany genetyczne spowodowane przystosowywaniem się organizmów do nowych warunków środowiska (np. procesy klimatyczne) mogą być związane z powolnymi procesami ewolucyjnymi i pojawianiem się nowych mutacji/polimorfizmów genetycznych w genomie. Analiza DNA pod kątem mutacji genetycznych związanych z tym procesem pozwala na określenie nowych nabywanych przez organizm cech, które mogą predysponować lub dyskredytować jednostkę biologiczną do życia w nowym środowisku.
Izolacja materiału genetycznego jest pierwszym etapem analiz związanych z wykrywaniem mutacji genetycznych i zmian w materiale genetycznym. Podczas warsztatu Uczniowie będą mogli nauczyć się, jak wyizolować swoje DNA z nabłonka oraz określić jakość wyizolowanego materiału genetycznego.

Rezerwacja: ela.lopienska@uwm.edu.pl

liceum i dorośli

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 325

6

Tak

13:30-15:00

Laboratorium genetyczne: izolacja DNA „metodą kuchenną”

Prowadzą: dr hab. Piotr Androsiuk, prof. UWM

Zajęcia mają na celu przybliżenie informacji na temat materiału genetycznego i uświadomienie, że DNA jest wszędzie wokół nas. W trakcie zajęć przedstawiona zostanie działalność i wyposażenie laboratorium genetycznego. Zaprezentowane zostaną profesjonalne metody ekstrakcji kwasów nukleinowych z układów biologicznych. Ponadto przeprowadzona zostanie, we współudziale z uczestnikami, izolacja DNA w sposób możliwy do powtórzenia w warunkach domowych. Uczestnicy zajęć będą mieli również okazję samodzielnego przygotowania i przeprowadzenia rozdziału elektroforetycznego DNA w żelu agarozowym (podstawowej techniki wizualizacji kwasów nukleinowych).

Rezerwacja: piotr.androsiuk@uwm.edu.pl

Collegium Biologiae, Oczapowskiego 1A, sala 120

12

Tak

13:45-15:15

Zmiany klimatu a fenotyp roślin - gorące fakty i chłodne analizy

Prowadzą: Koło Naukowe Botaników, Karol Sarnecki

Wpływ zmian klimatu na rośliny obserwowany jest na wielu płaszczyznach. Zdolności adaptacyjne roślin do zmian klimatyczno-siedliskowych można obserwować na poziomie makro i mikro morfologiczno-anatomicznym. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają różnorodne preparaty mikroskopowe oraz zrealizują proste doświadczenia pod okiem członków Koła Naukowego Botaników, które pozwolą im na obserwacje zmian morfologiczno-anatomicznych wywołanych czynnikami środowiskowymi. Poruszone zostaną tematy migracji roślin, zmian w cyklu rozwojowym, zróżnicowanej syntezy związków organicznych oraz przeciwdziałaniu czynnikom stresowym, takim jak susza, intensywne nasłonecznienie, zanieczyszczenia.

Rezerwacja: karol.sarnecki@student.uwm.edu.pl

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Plac Łódzki 1, sala 102

16

Tak

Kategoria: Wystawa edukacyjna

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

13:00-15:00

Pośród czaszek - adaptacja zwierząt do warunków środowiska

Prowadzą: dr Janusz Najdzion, mgr inż. Piotr Lekowski

Celem wystawy jest zapoznanie uczestników z kolekcją czaszek wybranych gatunków ssaków, występujących w Polsce. Będzie można obejrzeć czaszki ssaków należących do rzędów: owadożernych, gryzoni, zajęczaków, drapieżnych, nietoperzy i parzystokopytnych. Dla porównania, będzie pokazana czaszka człowieka. Uczestnicy będą mogli także zapoznać się z różnymi typami uzębienia ssaków i zobaczyć czym różnią się zęby wilka i dzika.

liceum i dorośli

Plac Łódzki 3, sala 334

Bez ograniczeń

Nie

14:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

14:00-15:00

Kwasy nukleinowe w różnej postaci

Prowadzą: dr Olga Jabłońska, mgr Sara Duda, dr hab. Lech Kirtiklis, prof. UWM

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z różnymi postaciami kwasów nukleinowych DNA i RNA analizowanych przy pomocy technik laboratoryjnych takich jak rozdział elektroforetyczny oraz mikroskopia świetlna i fluorescencyjna. Uczestnicy zobaczą cząsteczki DNA i RNA w świetle UV oraz DNA w postaci chromosomów metafazowych. Osoby uczestniczące zapoznają się z wybranymi metodami analiz kwasów nukleinowych (określanie wielkości fragmentów DNA i morfologii chromosomów).

Rezerwacja: sara.felinska@student.uwm.edu.pl

liceum i dorośli

Oczapowskiego 5, sala 265/254

26

Tak

15:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

15:30-17:00

Zmiany klimatu a fenotyp roślin - gorące fakty i chłodne analizy

Prowadzą: Koło Naukowe Botaników, Karol Sarnecki

Wpływ zmian klimatu na rośliny obserwowany jest na wielu płaszczyznach. Zdolności adaptacyjne roślin do zmian klimatyczno-siedliskowych można obserwować na poziomie makro i mikro morfologiczno-anatomicznym. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają różnorodne preparaty mikroskopowe oraz zrealizują proste doświadczenia pod okiem członków Koła Naukowego Botaników, które pozwolą im na obserwacje zmian morfologiczno-anatomicznych wywołanych czynnikami środowiskowymi. Poruszone zostaną tematy migracji roślin, zmian w cyklu rozwojowym, zróżnicowanej syntezy związków organicznych oraz przeciwdziałaniu czynnikom stresowym, takim jak susza, intensywne nasłonecznienie, zanieczyszczenia.
Rezerwacja: karol.sarnecki@student.uwm.edu.pl

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Plac Łódzki 1, sala 102

16

Tak

16:00


Kategoria: gra interaktywna

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:00-21:20

Gra edukacyjna - skanuj i zgaduj

Prowadzą: Magdalena Stawicka, samorząd studencki Wydziału Biologii i Biotechnologii

Lubisz odpowiadać na zagadki? Rozwiązywać krzyżówki? To zabawa dla Ciebie!
Gra polega na odgadnięciu odpowiedzi na przygotowane przez stoiska warsztatowe w Kortosferze pytania i utworzeniu hasła.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

szkoła podstawowa, szkoła średnia, studenci, dorośli

Kortosfera, poziom 0

0

Tak

16:00-21:20

Gra edukacyjna - ekstremalny mikroświat

Prowadzą: Urszula Grykin, Piotr Radomski (SKN Mykologów)

Gracze wcielają się w postacie mikrogrzybów (strzępkowych i drożdży), które muszą przetrwać w narzuconym przez kartę, zmieniającym się klimacie. Zadaniem graczy jest dostosowywanie swoich gatunków do coraz trudniejszych warunków klimatycznych dzięki zdobywaniu nowych cech przez karty adaptacji oraz tworzenie nowych ekosystemów.

Każda karta Grzyba posiada mikrofotografię, jego skrócony opis i ciekawostki.
Karty Klimatu narzucają nowe środowisko, które powstało przez globalne ocieplenie.
Karty Adaptacji to unikalne cechy jakie organizm może zdobyć, żeby przystosować się do nowych warunków. Zawierają opis i mechanizm działania.
Karty Ekosystemu tworzą relacje między innymi organizmami i środowiskiem. Zawierają opis i mechanizm działania.

Zabawa toczy się według „wskazówek zegara”, gdzie podczas swojego ruchu gracze mogą wyłożyć tylko jedną kartę lub ją wymienić. Gracz musi posiadać trzy karty jednocześnie, a jeżeli zagrywa akcję – dobiera kartę ze stosu, aby mieć ich odpowiednią ilość.

Gra kończy się, gdy jeden z graczy posiada odpowiedni układ kart, tzn. dostosował swojego Grzyba do postawionych, warunków klimatycznych: posiada 3 odpowiednie Karty Adaptacji oraz jakiekolwiek 2 Karty Ekosystemu.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Kortosfera, poziom 1

0

Tak

Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:00-21:20

Niech oceni to kapusta

Prowadzą: Natalia Brejnak, dr Edyta Sienkiewicz-Szłapka

W gospodarstwie domowym często spotykamy się z określeniem „pH” lub pojęciami „odczyn kwaśny” „obojętny” czy „zasadowy”. Środki czystości o wysokim pH, czyli o właściwościach zasadowych, stosujemy do udrażniania rur kanalizacyjnych. Do codziennej pielęgnacji stosujemy mydła, które bez specjalnych dodatków mają odczyn zasadowy. Częste używanie takich preparatów jest niekorzystne dla skóry, ponieważ niszczą one lekko kwaśną barierę blokującą mikroorganizmom chorobotwórczym dostęp do naszego organizmu, co w konsekwencji może powodować choroby skóry. Również w rolnictwie i ogrodnictwie, aby uzyskać lepsze plony, konieczne jest określanie odczynu gleby, gdyż część roślin wymaga gleby kwaśnej, a część neutralnej lub zasadowej. W laboratorium do precyzyjnego określania wartości pH stosujemy pH-metry. Mniej precyzyjne, ale również użyteczne mogą być niektóre barwniki roślinne, które mają właściwości zmieniania koloru w zależności od wartości pH. Soki lub napary pozyskane z takich roślin jak kapusta, burak czy czarna porzeczka, można wykorzystywać jako indykatory (wskaźniki) właściwości kwasowo-zasadowych badanych substancji. W obecności substancji kwaśnych przyjmują one zabarwienie od różowego aż do czerwonego, zaś w obecności zasad od niebieskiego, poprzez zielony aż do żółtego. Takiej zmiany koloru nie powodują natomiast żadne substancje o charakterze obojętnym (np. woda). Przyjdź i przetestuj odczyn substancji powszechnie występujących w Twojej kuchni czy w łazience.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

kl. 4-8 SP

Kortosfera, poziom 1

0

Tak

16:00-21:20

Tajemnice zapłodnienia - czy temperatura ma znaczenie?

Prowadzą: Naukowe Koło Biologii Medycznej „EXON”, Koło Naukowe Biotechnologów, dr hab. Agata Żmijewska, prof. UWM, dr Marta Kieżun

Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z budową i funkcjami układów rozrodczego żeńskiego i męskiego oraz wpływu niekorzystnych warunków środowiska na funkcje rozrodcze. Uczestnicy poznają budowę plemników, wykonają barwienia histologiczne plemników, budowę jajników i macicy. Zaobserwują także wpływ podwyższonej temperatury na ruchliwość plemników.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum i dorośli

Kortosfera, poziom 2

0

Tak

16:00-21:20

Krew pod presją - zmiany w organizmie

Prowadzą: dr Aleksandra Kurzyńska, dr Karol Mierzejewski, mgr Monika Golubska

Podczas warsztatów uczestnicy odkryją, jakie tajemnice kryje krew! Nauczą się rozpoznawać jej podstawowe składniki, a także dowiedzą się, jak wyglądają nieprawidłowe krwinki pod mikroskopem, analizując prawdziwe rozmazy krwi pacjentów. Dowiedzą się jak zmiana temperatury wpływa na właściwości krwi. Zgłębią tajemnicę grup krwi i sami przeprowadzą fascynujący eksperyment – identyfikację antygenów grup krwi z użyciem specjalnych krwinek wzorcowych. To unikalna okazja, by zanurzyć się w świat hematologii i odkryć, co krew może nam powiedzieć o zdrowiu.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Kortosfera, poziom 2

0

Tak

16:00-21:20

Odkryj fascynujący świat organizmów modelowych

Prowadzą: dr Olga Jabłońska, mgr Sara Duda, dr hab. Lech Kirtiklis, prof. UWM, mgr Małgorzata Tanajewska

Czy wiesz, że niektóre z najmniejszych stworzeń odegrały kluczową rolę w przełomowych odkryciach naukowych? Na tegorocznej Nocy Biologów zapraszamy Cię do fascynującej podróży przez świat organizmów modelowych – organizmów, które zaskarbiły sobie ogromną popularność wśród badaczy na całym świecie. Dowiedz się, dlaczego są one tak ważne w badaniach i jak pomogły rozwikłać najtrudniejsze zagadki biologii.
W czasie pokazu nie tylko usłyszysz o ich osiągnięciach, ale również będziesz mieć okazję na własne oczy zobaczyć niektóre z nich! Będziemy obserwować m.in. pantofelka, nicienia, karaczana, muszkę owocową oraz tajemniczą kozę-rybę.
Poznasz z bliska fascynujące procesy, takie jak pobieranie i trawienie pokarmu przez pantofelka oraz odkryjesz, jakie tajemnice kryje wytrzymały egzoszkielet karaczana. Przygotuj się na zaskakujące odkrycia i zanurz się w fascynującym świecie biologii!

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"


szkoła podstawowa, szkoła średnia, studenci, dorośli

Kortosfera, poziom 2

0

Tak

16:00-21:20

Globalne ocieplenie widoczne w genomie

Prowadzą: dr Anna Nynca, dr Sylwia Świgońska, mgr Marek Piłat

Warsztaty demonstrujące technikę elektroforezy agarozowej jako metody stosowanej do detekcji ekspresji genów związanych ze stresem chłodu/ciepła u roślin. Pojedynczy eksperyment obejmuje przygotowanie próby wyizolowanej z roślin traktowanych stresem chłodu/ciepła (schematy przedstawiające przebieg reakcji PCR i zastosowanie będą stanowiły pomoc dydaktyczną), samodzielne naniesienie próby na żel a następnie obserwację wyników rozdziału w komorze UV.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum i dorośli

Kortosfera, poziom 3

0

Tak

16:00-21:20

Zmiany klimatu a zakwaszenie oceanów i mórz

Prowadzą: dr Robert Stryiński, dr Ewa Zaobidna, SKN BiBMwP „Paradise”

Morza i oceany pochłaniają około jednej czwartej globalnej emisji CO2. Wzrost zawartości tego gazu w wodzie morskiej powoduje powstawanie kwasu węglowego, który w wyniku dysocjacji uwalnia jony wodorowe. W następstwie tego pH mórz i oceanów spadło w ostatnim stuleciu z 8,2 do 8,1, co odpowiada wzrostowi zakwaszenia wody morskiej o ok. 30%. Uczestnicy poznają definicje pH oraz zbadają pH roztworów wody morskiej przy użyciu różnych mierników pH.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum i dorośli

Kortosfera, poziom 3

0

Tak

16:00-21:20

Adaptacje morfologiczne owadów do środowiska

Prowadzi: dr Karol Komosiński

Prezentacja i pokaz przystosowań do różnych środowisk i mikrośrodowisk wybranych gatunków owadów.
Uczestnicy będą próbowali odgadnąć siedliska, w których występują przygotowane gatunki owadów. Następnie przewidziana jest dyskusja i omówienie podobnych przystosowań u innych gatunków, innych rozwiązań adaptacyjnych do tych samych środowisk.
Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

szkoła podstawowa, szkoła średnia, studenci, dorośli

Kortosfera, poziom 0

0

Tak

16:00-21:20

Co żyje w rzece Łynie zimą?

Prowadzą: dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM, Zuzanna Chlebicka, Natalia Depczyńska

Co owady robią w zimie w rzece Łynie? Jakie bezkręgowce możemy tam spotkać? Czy zimą w rzece życie zamiera czy też bujnie kwitnie i co do tego mają opadłe jesienią liście z drzew? Czy zmiany klimatu mają wpływ na to, co dzieje w rzece zimą? Pokaz żywych bezkręgowców z rzeki Łyny (owady, pajęczaki, skorupiaki, mięczaki itp.) oraz przygotowanych okazów zakonserwowanych. Uczestnicy będą mogli obserwować małe zwierzęta pod powiększeniem (binokular) oraz wykonać swój własny, przyżyciowy preparat mikroskopowy by oglądać żywe mikroorganizmy (np. pierwotniaki-protisty).

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Kortosfera, poziom 3

0

Tak

16:00-21:20

Plastydy a zmiany środowiskowe

Prowadzą: dr Katarzyna Głowacka, mgr inż. Monika Komorowska-Trepner, mgr inż. Wiesława Kolano, Koło Naukowe Biologii Komórki

Plastydy jako charakterystyczne organelle komórek roślinnych pełnią ważną rolę w adaptacji roślin do zmieniających się warunków środowiskowych. Dzięki elastyczności funkcjonalnej i strukturalnej, plastydy mogą reagować zarówno na krótkoterminowe stresy, jak i długotrwałe zmiany w otoczeniu. Przystosowania te pozwalają roślinom na przetrwanie w zróżnicowanych warunkach środowiska takich jak susza, wysokie temperatury czy też niedobory światła i składników odżywczych.

Uczestnicy pokazu będą mogli oglądać rośliny oraz przygotowane preparaty przygotowane z roślin rosnących w różnych warunkach środowiska.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

klasy 4-8 szkoły podstawowej, liceum

Kortosfera, poziom 3

0

Tak

16:00-21:20

Reakcje egzoenergetyczne w ociepleniu klimatu

Prowadzą: dr Robert Stryiński, dr Ewa Zaobidna, SKN BiBMwP „Paradise”

Reakcje egzotermiczne w dużym stopniu przyczyniają się do wzrostu temperatury Ziemi poprzez uwalnianie energii. Rosnąca temperatura Ziemi prowadzi do globalnego ocieplenia. Pokaz będzie polegał na omówieniu takich reakcji oraz przeprowadzeniu jednej z nich. Jednocześnie uczestnicy zapoznają się z podstawowymi terminami obowiązującymi w biochemii na poziomie klas licealnych.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum i dorośli

Kortosfera, poziom 3

0

Tak

16:00-17:00

"BIOLOGIA NA 100 %" - Genetyczne śledztwo: biolog molekularny na tropie przestępstw. Podgrzani ale przystosowani: adaptacje roślin do wysokich temperatur

Prowadzą: prof. dr. hab. Nina Smolińska, dr hab. Agata Żmijewska, prof. UWM, dr Marta Kieżun, dr Kamil Dobrzyń; dr Joanna-Szablińska-Piernik, dr Katarzyna Krawczyk, dr Katarzyna Bilska; Naukowe Koło Biologii Medycznej „EXON”, Koło Naukowe Biotechnologów

Warsztaty obejmują dwa zadania. Pierwsze ma na celu zapoznanie uczestników z rodzajami śladów biologicznych zabezpieczanych na miejscu przestępstwa. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest polimorfizm genomowy DNA oraz jak może być wykorzystany w kryminalistyce do określania genetycznego profilu sprawcy.
Drugie zadanie warsztatowe mikroskopowe polega na przygotowaniu preparatów roślinnych przybliżających struktury umożliwiające roślinom oszczędne gospodarowanie wodą i regulację temperatury.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum

Kortosfera, poziom 2

20

Tak

16:00-17:00

Chemia na 100% - doświadczenia maturalne

Prowadzi: pracownicy Kortosfery

Oferta przygotowana dla wszystkich maturzystów przystępujących do egzaminu z chemii. Zajęcia w laboratorium Kortosfery pozwolą przyszłym absolwentom samodzielnie wykonać doświadczenia ściśle powiązane z zagadnieniami egzaminacyjnymi. Uczestnicy będą mieli możliwość przetestowania zdobytej już wiedzy poprzez samodzielne wykonanie wszystkich doświadczeń.
Od eksperymentów z wykrywaniem grup hydroksylowych, poprzez próby Trommera i Tollensa, aż po reakcje redoks z wykorzystaniem związków manganu - w naszym programie znajdzie się wszystko, co potrzebne, by czuć się pewnie na egzaminie.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum

Kortosfera, poziom 2

30

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:00-16:30

Unikalne polimery produkowane przez zestresowane bakterie odżywiające się odpadami

Prowadzą: dr hab. Justyna Możejko - Ciesielska, prof. UWM

Tworzywa sztuczne, potocznie zwane plastikami, wykorzystuje się niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Są to najbardziej uniwersalne i wielofunkcyjne materiały w światowej gospodarce, których powszechne użycie jest uciążliwe dla środowiska i niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Dlatego też, naukowcy poszukują nowych związków pochodzenia naturalnego, które mogłyby zastąpić obecnie stosowane polimery syntetyczne. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zapoznania się z procesami mikrobiologicznymi prowadzonymi w kierunku produkcji cennych aplikacyjnie związków. Ponadto, dowiedzą się czy generowane przez człowieka odpady mogą zostać wykorzystane przez bakterie do wytworzenia wartościowych polimerów do zastosowań w przemyśle opakowaniowym, medycznym czy też farmaceutycznym.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

bez ograniczeń

Kortosfera, scena przy wahadle

0

Tak

16:30-17:00

Cyklitole w diecie człowieka

Prowadzi: prof. dr hab. Lesław Lahuta

Cyklitole to cykliczne alkany, zawierające grupy hydroksylowe przy co najmniej 3 atomach węgla. W organizmach żywych najpowszechniej występują cyklitole sześciowęglowe – myo-inozytol oraz jego izomery i pochodne metylowe. Obecne u ssaków myo-inozytol i jego izomery (chiro- i scyllo-inozytol) wykazują właściwości prozdrowotne – obniżają poziom glukozy we krwi, poprawiają osteogenezę, przeciwdziałają rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, stymulują menstruację i owulację u chorych na PCOS, poprawiają metabolizm lipidowy oraz żywotność i ruchliwość plemników.
Znacznie mniej wiadomo o biologicznej aktywności metylowych pochodnych myo-inozytolu, występujących tylko w roślinach. Spośród nich (pinitolu, ononitol, kwebrachitolu, sekwoitolu) szczególną uwagę przyciąga D-pinitol (3-O-metylo-D-chiro-inozytol), który oprócz właściwości podobnych do myo-inozytolu, wykazuje znaczną aktywność antyoksydacyjną, działanie przeciwzapalne i właściwości antynowotworowe (zmniejsza proliferację, inwazję i angiogenezę w nowotworach, stymuluje apoptozy i autofagię komórek). Nie powstaje jednak w komórkach i dostarczany jest z żywnością pochodzenia roślinnego. O tym, w których produktach, w jakiej postaci i ilości występuje jest niniejszy wykład.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum i dorośli

Kortosfera, POZIOM 3 - sala konferencyjna

0

Tak

17:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:30-18:30

"BIOLOGIA NA 100 %" - Genetyczne śledztwo: biolog molekularny na tropie przestępstw. Podgrzani ale przystosowani: adaptacje roślin do wysokich temperatur

Prowadzą: prof. dr. hab. Nina Smolińska, dr hab. Agata Żmijewska, prof. UWM, dr Marta Kieżun, dr Kamil Dobrzyń; dr Joanna-Szablińska-Piernik, dr Katarzyna Krawczyk, dr Katarzyna Bilska; Naukowe Koło Biologii Medycznej „EXON”, Koło Naukowe Biotechnologów

Warsztaty obejmują dwa zadania. Pierwsze ma na celu zapoznanie uczestników z rodzajami śladów biologicznych zabezpieczanych na miejscu przestępstwa. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest polimorfizm genomowy DNA oraz jak może być wykorzystany w kryminalistyce do określania genetycznego profilu sprawcy.
Drugie zadanie warsztatowe mikroskopowe polega na przygotowaniu preparatów roślinnych przybliżających struktury umożliwiające roślinom oszczędne gospodarowanie wodą i regulację temperatury.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum

Kortosfera, poziom 2

20

Tak

17:30-18:30

Chemia na 100% - doświadczenia maturalne

Prowadzi: pracownicy Kortosfery

Oferta przygotowana dla wszystkich maturzystów przystępujących do egzaminu z chemii. Zajęcia w laboratorium Kortosfery pozwolą przyszłym absolwentom samodzielnie wykonać doświadczenia ściśle powiązane z zagadnieniami egzaminacyjnymi. Uczestnicy będą mieli możliwość przetestowania zdobytej już wiedzy poprzez samodzielne wykonanie wszystkich doświadczeń.
Od eksperymentów z wykrywaniem grup hydroksylowych, poprzez próby Trommera i Tollensa, aż po reakcje redoks z wykorzystaniem związków manganu - w naszym programie znajdzie się wszystko, co potrzebne, by czuć się pewnie na egzaminie.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum

Kortosfera, poziom 2

30

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:00-17:30

Inżynieria tkankowa - kres ograniczeń ludzkiego ciała

Prowadzi: prof. dr hab. Tadeusz Kamiński

Na świecie, w tym również w Polsce, ma miejsce niedobór tkanek i narządów do przeszczepów. Okres oczekiwania na przeszczep wciąż jest bardzo długi. Sposobem na rozwiązanie tego problemu może być wytwarzanie, w warunkach in vitro, narządów hybrydowych mających po wszczepieniu zastąpić zmieniony chorobowo narząd. Wykład pokrótce opisuje metody wytwarzania funkcjonalnych zamienników uszkodzonych tkanek lub narządów: źródła komórek do tworzenia konstruktów tkankowych, procedury ich pozyskiwania i różnicowania oraz metody wytwarzania rusztowań zasiedlanych przez komórki. Przywołuje również przykłady istniejących narządów hybrydowych wykorzystywanych w medycynie.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum i dorośli

Kortosfera, POZIOM 3 - sala konferencyjna

0

Tak

17:30-18:00

Pole elektromagnetyczne oraz jego wpływ na organizmy żywe - fakty i mity

Prowadzą: dr hab. Agata Żmijewska, prof. UWM

Czy zastanawialiście się kiedyś, czym tak naprawdę jest pole elektromagnetyczne (PEM) i skąd się bierze w naszym otoczeniu? Na wykładzie przybliżymy zarówno naturalne, jak i sztuczne źródła tego zjawiska oraz wyjaśnimy, dlaczego różnorodne częstotliwości, w tym te o ekstremalnie niskich wartościach, mogą mieć znaczenie. A może, słyszeliście o potencjalnym wpływie PEM na organizmy żywe? Postaramy się oddzielić fakty od mitów i przedstawić naukowe dowody dotyczące biologicznych skutków oddziaływania pola elektromagnetycznego. Zapraszamy wszystkich ciekawych świata i naukowych tajemnic do wspólnego odkrywania odpowiedzi.


Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum i dorośli

Kortosfera, POZIOM 3 - sala konferencyjna

0

Tak

18:00


Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

18:00-18:30

Zielony kod: dekodowanie roślinnej odpowiedzi na zmiany klimatu

Prowadzą: dr Łukasz Paukszto, mgr inż. Mateusz Maździarz

W obliczu postępujących zmian klimatycznych, zrozumienie mechanizmów adaptacyjnych roślin nabiera kluczowego znaczenia. Wykład ten zaprezentuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie bioinformatyki i genomiki roślin, które umożliwiają nam głębsze poznanie molekularnych podstaw odporności roślin na stresy środowiskowe związane ze zmianami klimatu.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

szkoła średnia, dorośli

Kortosfera, POZIOM 3 - sala konferencyjna

0

Tak

19:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

19:00-20:00

"BIOLOGIA NA 100 %" - Genetyczne śledztwo: biolog molekularny na tropie przestępstw. Podgrzani ale przystosowani: adaptacje roślin do wysokich temperatur

Prowadzą: prof. dr. hab. Nina Smolińska, dr hab. Agata Żmijewska, prof. UWM, dr Marta Kieżun, dr Kamil Dobrzyń; dr Joanna-Szablińska-Piernik, dr Katarzyna Krawczyk, dr Katarzyna Bilska; Naukowe Koło Biologii Medycznej „EXON”, Koło Naukowe Biotechnologów

Warsztaty obejmują dwa zadania. Pierwsze ma na celu zapoznanie uczestników z rodzajami śladów biologicznych zabezpieczanych na miejscu przestępstwa. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest polimorfizm genomowy DNA oraz jak może być wykorzystany w kryminalistyce do określania genetycznego profilu sprawcy.
Drugie zadanie warsztatowe mikroskopowe polega na przygotowaniu preparatów roślinnych przybliżających struktury umożliwiające roślinom oszczędne gospodarowanie wodą i regulację temperatury.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum

Kortosfera, poziom 2

20

Tak

19:00-20:00

Chemia na 100% - doświadczenia maturalne

Prowadzi: pracownicy Kortosfery

Oferta przygotowana dla wszystkich maturzystów przystępujących do egzaminu z chemii. Zajęcia w laboratorium Kortosfery pozwolą przyszłym absolwentom samodzielnie wykonać doświadczenia ściśle powiązane z zagadnieniami egzaminacyjnymi. Uczestnicy będą mieli możliwość przetestowania zdobytej już wiedzy poprzez samodzielne wykonanie wszystkich doświadczeń.
Od eksperymentów z wykrywaniem grup hydroksylowych, poprzez próby Trommera i Tollensa, aż po reakcje redoks z wykorzystaniem związków manganu - w naszym programie znajdzie się wszystko, co potrzebne, by czuć się pewnie na egzaminie.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum

Kortosfera, poziom 2

30

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

19:00-19:30

Czy grzyby odczuwają zmiany klimatu?

Prowadzi: dr hab. Anna Biedunkiewicz

Wykład nt. Czy grzyby odczuwają zmiany klimatu? traktuje o oddziaływaniach klimatu na grzyby i o konsekwencjach jakie za sobą niosą. Poruszymy się za grzybami po całym świecie i sprawdzimy, w jakim klimacie i dlaczego czują się najlepiej.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

szkoła średnia, dorośli

Kortosfera, POZIOM 3 - sala konferencyjna

0

Tak

19:30-20:00

Klimatyczne microRNA: małe cząsteczki, wielki wpływ na nasze życie

Prowadzi: prof. dr. hab. Nina Smolińska

Wykład przybliża fascynujący temat microRNA (miRNA) – niewielkich cząsteczek RNA, które regulują ekspresję genów i odgrywają kluczową rolę w zdrowiu i chorobie. Omówione są mechanizmy ich powstawania, dojrzewania i wpływu na mRNA, co umożliwia kontrolę ważnych procesów komórkowych, takich jak rozwój, cykl komórkowy i apoptoza. Wykład porusza także znaczenie miRNA w chorobach, szczególnie nowotworowych i neurodegeneracyjnych, oraz potencjał wykorzystania miRNA jako biomarkerów w diagnostyce i terapii.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

szkoła średnia, dorośli

Kortosfera, POZIOM 3 - sala konferencyjna

0

Tak

20:00


Kategoria: warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

20:30-21:30

"BIOLOGIA NA 100 %" - Genetyczne śledztwo: biolog molekularny na tropie przestępstw. Podgrzani ale przystosowani: adaptacje roślin do wysokich temperatur

Prowadzą: prof. dr. hab. Nina Smolińska, dr hab. Agata Żmijewska, prof. UWM, dr Marta Kieżun, dr Kamil Dobrzyń; dr Joanna-Szablińska-Piernik, dr Katarzyna Krawczyk, dr Katarzyna Bilska; Naukowe Koło Biologii Medycznej „EXON”, Koło Naukowe Biotechnologów

Warsztaty obejmują dwa zadania. Pierwsze ma na celu zapoznanie uczestników z rodzajami śladów biologicznych zabezpieczanych na miejscu przestępstwa. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest polimorfizm genomowy DNA oraz jak może być wykorzystany w kryminalistyce do określania genetycznego profilu sprawcy.
Drugie zadanie warsztatowe mikroskopowe polega na przygotowaniu preparatów roślinnych przybliżających struktury umożliwiające roślinom oszczędne gospodarowanie wodą i regulację temperatury.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum

Kortosfera, poziom 2

20

Tak

20:30-21:30

Chemia na 100% - doświadczenia maturalne

Prowadzi: prowadzący Kortosfery

Oferta przygotowana dla wszystkich maturzystów przystępujących do egzaminu z chemii. Zajęcia w laboratorium Kortosfery pozwolą przyszłym absolwentom samodzielnie wykonać doświadczenia ściśle powiązane z zagadnieniami egzaminacyjnymi. Uczestnicy będą mieli możliwość przetestowania zdobytej już wiedzy poprzez samodzielne wykonanie wszystkich doświadczeń.
Od eksperymentów z wykrywaniem grup hydroksylowych, poprzez próby Trommera i Tollensa, aż po reakcje redoks z wykorzystaniem związków manganu - w naszym programie znajdzie się wszystko, co potrzebne, by czuć się pewnie na egzaminie.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

liceum

Kortosfera, poziom 2

30

Tak

Kategoria: wykład

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

20:00-20:30

Mikroplastik – mały problem, wielkie konsekwencje dla zdrowia i klimatu

Prowadzi: dr Karol Mierzejewski

Mikroplastik – maleńkie cząstki plastiku obecne w wodzie, żywności, a nawet powietrzu – przedostaje się do naszych organizmów na różne sposoby, a jego obecność budzi niepokój naukowców na całym świecie. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się, jak mikroplastik dostaje się do organizmu i jakie mogą być konsekwencje jego obecności dla zdrowia oraz środowiska. Omówione zostaną wyniki najnowszych badań dotyczących wpływu mikroplastiku na układ pokarmowy, rozrodczy, hormonalny, nerwowy oraz odpornościowy. Zostaną także omówione związki między mikroplastikiem a zmianami klimatu, które ujawniają wielowymiarowy wpływ plastiku na naszą planetę. Na koniec zaprezentowane zostaną proste, praktyczne sposoby ograniczenia narażenia na mikroplastik i zmniejszenia jego wpływu na planetę.

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

szkoła podstawowa, szkoła średnia, studenci, dorośli

Kortosfera, POZIOM 3 - sala konferencyjna

0

Tak

20:30-21:00

Ocieplenie klimatu a aktywność i rozprzestrzenianie się kleszczy

Prowadzą: dr hab. Małgorzata Dmitryjuk, prof. UWM

W trakcie wykładu będzie można dowiedzieć się w jaki sposób ocieplenie klimatu wpływa na wydłużenie sezonu aktywności kleszczy, ich zwiększoną przeżywalność i zasięg występowania. Podczas ocieplania klimatu obserwuje się zmiany w dystrybucji kleszczy i ich żywicieli, zwiększa się obszar ich występowania wraz ze wzrostem zasięgu ptaków wędrownych, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania kleszczy na nowych terenach. Obecność i aktywność kleszczy zależy głównie od temperatury i wilgotności środowiska, która jest ściśle powiązana z szatą roślinną stanowiącą bezpieczne schronienie dla kleszczy. Granice występowania kleszczy wyznaczone są zatem przez ekstremalne warunki środowiska zagrażające ich rozwojowi. Z kolei suche i upalne lata sprzyjają rozprzestrzenianiu się gatunków kleszczy występujących naturalnie w Afryce, takich jak kleszcze z rodzaju Hyalomma. Powyższe zjawiska przyczyniają się do rozprzestrzeniania się nowo pojawiąjących się patogenów, których kleszcze są wektorami. Stanowią one realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Te i inne ciekawostki na temat kleszczy będą tematem dyskusji po zakończeniu wykładu.
Jeżeli niepokoją Cię medialne doniesienia na temat kleszczy, przyjdź i dowiedz się więcej!

Rezerwacja: Kup bilet: link/
"w tym dniu kupicie bilety -50% od regularnej ceny biletu"

szkoła podstawowa, szkoła średnia, studenci, dorośli

Kortosfera, POZIOM 3 - sala konferencyjna

0

Tak

Odwiedzin: 4696369 | Ostatnia aktualizacja: 2025-01-24, 11:30  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: Rafał Bajaczyk brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.