Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 13 stycznia 2017
bydgoszcz

Wydział Nauk Przyrodniczych

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Ul. Chodkiewicza 30

85-064 Bydgoszcz

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

15:00


Kategoria: prezentacja multimedialna

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:30-16:00

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata – spotkanie z zabójcami

Prowadzi: Agnieszka Dunajska mgr Ewa Wachowiak

Kto jest groźniejszy - lew czy hipopotam? Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata nie muszą mieć paszczy wielkiej jak tyranozaur. Strach mogą wzbudzać nie tylko gatunki, na których widok trzęsą nam się łydki, ale i te niepozorne, nie większe od źdźbła trawy, albo wręcz niewidoczne. Ludzie nieustannie próbują ulepszać świat, uczynić go bezpieczniejszym, nie są jednak w stanie kontrolować wszystkich zagrożeń, zwłaszcza tych pochodzących z natury. Świat zwierząt rządzi się swoimi prawami, a człowiek jest w nim intruzem, który niejednokrotnie z myśliwego zamienia się w ofiarę. Jednak nie tylko dzikie zwierzęta niosą ze sobą zagrożenie – ranking 10 najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata udowadnia, że największymi zabójcami są najbardziej niewinnie wyglądający przedstawiciele fauny. Jakie zagrożenia czyhają więc na nas w różnych zakątkach świata? Gdy je zobaczycie, lepiej zacznijcie uciekać! Chcecie się przekonać, jakie zasadzki naszykowała na nas natura? Zdziwienie gwarantowane. Przed wami lista najniebezpieczniejszych zwierząt, zamieszkujących naszą planetę!

Bez ograniczeń

sala 116 Instytut Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12

1 z 20

Tak

Kategoria: WARSZTATY/LABORATORIA

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-16:00

Pszczoła, trzmiel, osa, szerszeń czy bąk? Jak rozróżnić te owady?

Prowadzi: mgr Anna Sobieraj-Betlińska

Nie każdy wie, że trzmiel to też pszczoła a szerszeń to osa. Dodatkowo oprócz pszczoły miodnej występują również pszczoły dziko żyjące. W takim razie, czym jest bąk? Na zajęciach każdy uczestnik dowie się jak rozróżnić od siebie pszczołę miodną, trzmiela, osę, szerszenia i bąka. W praktycznej części zajęć uczniowie będą mogli z bliska przyjrzeć się owadom dzięki wykorzystaniu binokularów. Oprócz tego będą mieli możliwość zobaczenia pod mikroskopem interesujących preparatów mikroskopowych dotyczących budowy aparatu gębowego pszczoły miodnej oraz muchy domowej a także budowy odnóża koszykowego pszczół… Po za tym każdy spróbuje oznaczyć okazy zoologiczne wybranych gatunków.

SP klasy IV-VI

114 Katedra Ekologii Al. Ossolińskich 12

3 z 10

Tak

Kategoria: Wystawa

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

15:00-19:00

Pokaz rodzimych gatunków zapylaczy

Prowadzi: mgr Anna Sobieraj-Betlińska

Każdy, kto przyjdzie na wystawę, będzie mógł zapoznać się z gablotami zawierającymi wybrane krajowe gatunki pszczół dziko żyjących.

Bez ograniczeń

korytarz w Katedrze Ekologii (I piętro) Al. Ossolińskich 12

Bez ograniczeń

Nie

16:00


Kategoria: prezentacja multimedialna

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-16:30

Ciemna strona świata owadów – owady trujące i jadowite

Prowadzą: Agnieszka Dunajska, mgr Ewa Wachowiak

Zagrajmy w grę. Gdzie żyje owad, którego działanie jest opisywane jako „wbicie rozgrzanego do czerwoności pogrzebacza w cewkę moczową” albo taki, którego „wtarcie wydzieliny w śluzówkę daje uczucie podobne do zakropienia oka kwasem pirosiarkowym”. Podpowiem. To nie jest Australia. Ba… to nie jest nawet Turcja. Znacznie bliżej… bliżej… tak jest. To jest pobliska działka. Łąka albo las. Na całe szczęście, śmiertelnie niebezpiecznych owadów w Polsce mamy bardzo niewiele. W Polsce żyje około 28–34 tysięcy gatunków różnego rodzaju owadów, lecz tylko kilka z nich może zagrozić zdrowiu człowieka. Niektóre z tych gatunków najlepiej omijać z daleka w obawie, że możemy zostać dotkliwie pokąsani. Statystyki dowodzą, że co roku z powodu ukąszeń przez owady, trafia do szpitali kilka tysięcy ludzi. Poza kleszczem, zagrożenie dotyczy tylko alergików. Jednak fakt, że jakiś owad nie stanowi śmiertelnego zagrożenia nie oznacza, że kontakt z nim należy do przyjemnych. Pragnę przedstawić Wam kilka owadów których lepiej nie drażnić. Lepiej przyjrzyjcie się zdjęciom owadów, które są śmiertelnie niebezpieczne i występują w Polsce. Możemy je spotkać w lasach, na łąkach, a nawet na własnych podwórkach. Miejcie się na baczności!

Bez ograniczeń

sala 116 Instytut Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12

brak miejsc

Tak

16:30-17:00

Moja pierwsza praca badawcza – krok po kroku, jak samodzielnie zaprojektować własne badania (na przykładzie wpływu rodzaju gleby na wzrost i rozwój bazylii pospolitej (Ocimum basilicum L.), kolendry siewnej (Coriandrum sativum L.) i melisy lekarskiej (Melissa offincinalis L.).

Prowadzą: Wojciech Lipa, mgr Ewa Wachowiak

Zapraszam na zajęcia, podczas których można dowiedzieć się jak zaplanować swoje pierwsze badania. Zachęcam młodych odkrywców i badaczy, którzy chcą mieć laboratorium w domu, bądź chcą zabłysnąć wiedzą biologiczną w szkole. Pracę badawczą przygotowałem w 2014 roku będąc uczniem II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu. Była ona przygotowana na 44 Olimpiadę Biologiczną. Celem pracy było zbadanie wpływu rodzaju gleby na wzrost i rozwój bazylii pospolitej (Ocimum basilicum L.), kolendry siewnej (Coriandrum sativum L.) i melisy lekarskiej (Melissa offincinalis L.). Przygotowałem próbę kontrolną i próby badawcze. Zaprezentuję pełną metodykę, wyniki i wnioski. Dyskusja – to też element prawidłowej prezentacji swoich doświadczeń – włącz się i przyjdź!

Bez ograniczeń

sala 116 Instytut Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12

2 z 20

Tak

Kategoria: WARSZTATY/LABORATORIA

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

16:00-17:00

„PowerLab – przez komputer do wnętrza organizmu”

Prowadzą: mgr Iwona Ałtyn mgr inż. Ewa Zastempowska dr hab. Magdalena Twarużek, prof. nadzw.

Na warsztatach uczniowie zapoznają się z działaniem nowoczesnego sprzętu „PowerLab”. Z pomocą programu LabChart zgłębią swoją wiedzę na temat układu oddechowego, krwionośnego oraz nerwowego. Na warsztatach uczestnicy nie tylko nauczą się obsługi programu ale również będą mieli szansę badania własnego organizmu za pomocą tradycyjnych technik medycznych.

gimnazjum-liceum

1.5 Pracownia Fizjologii zwierząt Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. J.K.Chodkiewicza 30

brak miejsc

Tak

16:00-17:30

Komórki w pułapce - jak unieruchamia się komórki we współczesnej biotechnologii

Prowadzi: mgr Aleksandra Rolbiecka

Na warsztaty do Zakładu Biotechnologii zapraszamy uczniów szkół średnich oraz klas gimnazjalnych. Uczestnicy w otrzymanych od prowadzącej zajęcia fartuchach laboratoryjnych samodzielnie przeprowadzą procesu immobilizacji komórek drożdży w alginianie. Unieruchamianie nazywane inaczej immobilizacją jest zjawiskiem dotyczącym komórek mikroorganizmów lub enzymów. W nowoczesnej biotechnologii immobilizacja drobnoustrojów indukowana jest różnymi metodami lub jak w przypadku enzymów wymaga zastosowania specjalistycznych nośników. Immobilizacja zwiększa stabilność cech technologicznych mikroorganizmów. Dodatkowo w trakcie warsztatu uczestnicy zapoznają się z podstawowym sprzętem laboratoryjnym oraz zasadami pracy w laboratorium.

gimnazjum-liceum

sala 011 (niski parter) Zakład Biotechnologii ul. Poniatowskiego 12

10 z 12

Tak

16:00-17:30

Oko w oko z mikrobami

Prowadzą: dr Marta Małecka-Adamowicz, mgr Katarzyna Kolet, Agata Perlikowska, Maria Dominiak, Mateusz Nowakowski

Czy pojęcie wirusy, bakterie, grzyby pleśniowe muszą się nam kojarzyć ze strachem, chorobą, zagrożeniem? A może wśród nich są nasi sprzymierzeńcy? Na te, i inne pytania odpowiemy Wam na warsztatach w Zakładzie Mikrobiologii. Przyjdź koniecznie, a poznasz tajniki mikrobiologii od „kuchni” i staniesz twarzą w twarz z mikrobami.

gimnazjum-liceum

sala 328 (III piętro) Zakład Mikrobiologii Al. Powstańców Wielkopolskich 10

brak miejsc

Tak

16:00-17:00

Biotechnologia roślin to nie tylko GMO

Prowadzi: dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska

Biotechnologia to nie tylko rośliny genetycznie modyfikowane. Ogromne znaczenie, chociaż nie tak kontrowersyjne i spektakularne, mają metody kultur in vitro. Roślinne kultury in vitro można prowadzić na skalę laboratoryjną do celów badawczych, hodowlanych lub dydaktycznych, na skalę wielkotowarową, aby zaopatrzyć rynek w duże ilości sadzonek.
W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać wyposażenie i prace techniczne w laboratorium roślinnych kultur in vitro. Krótka prezentacja multimedialna wprowadzi uczestników w podstawowe zagadnienia związane z metodami kultur in vitro. Po czym przejdziemy do laboratorium, aby zapoznać się ze sprzętem (sterylizatory, komory hodowlane, komora z laminarnym przepływem powietrza) i doświadczeniami prowadzonymi w Pracowni kultur in vitro Katedry Mykologii i Mykoryzy. Na zakończenie warsztatów ochotnicy będą mogli spróbować samodzielnie przeszczepić mikrosadzonki roślin na świeżą pożywkę, a tym samym założyć własną hodowlę w sterylnych warunkach.

gimnazjum-dorośli

sala 3 Katedra Mykologii i Mykoryzy Al. Ossolińskich 12

brak miejsc

Tak

17:00


Kategoria: WARSZTATY/LABORATORIA

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

17:00-18:00

„Kolory nie tylko dla Picassa – czyli wykorzystywanie barw w metodach analitycznych”

Prowadzą: mgr inż. Ewa Zastempowska mgr Iwona Ałtyn dr hab. Magdalena Twarużek, prof. nadzw.

Na warsztatach uczniowie zapoznają się z technikami metod analitycznych, wykorzystywanych w biologii i toksykologii. Na zajęciach uczestnicy nie tylko nauczą się w jaki sposób należy przygotować roztwory do analizy ale również za pomocą alkacymetrii oraz spektrofotometrii będą mogli przeprowadzić analizy produktów spożywczych.

gimnazjum-liceum

1.4 Pracownia Toksykologii Katedra Fizjologii i Toksykologii ul. J.K.Chodkiewicza 30

brak miejsc

Tak

17:00-18:00

Rośliny z kluczem

Prowadzą: Alicja Zielińska, dr hab. Katarzyna Marcysiak

Czy zdarzyło Ci się że, widzisz roślinę prawie na każdym trawniku, a nie wiesz jaki to gatunek? Nie wiesz jak to sprawdzić i za co się zabrać w poszukaniu jej nazwy?
Uczestnicy będą mieli okazję poznać budowę zewnętrzną roślin, cechy po których można rozpoznawać konkretne ich gatunki, system oznaczania roślin w kluczu oraz sami oznaczyć pospolicie występujące rośliny we florze Polski.

gimnazjum-dorośli

sala 109 Instytut Biologii Środowiska Al. Ossolińskich 12

6 z 10

Tak

17:00-17:45

Jak wydobyć informację z DNA

Prowadzi: dr Magdalena Trojankiewicz

Uczestnicy w ramach warsztatów zobaczą jak wygląda praca w laboratorium. Będą używali pipet i drobnego sprzętu laboratoryjnego oraz sprawdzali jakie ilości materiału roślinnego i zwierzęcego wystarczają do wykonania prób i pozyskania DNA. Obejrzą sprzęt do powielania DNA, a następnie zobaczą sekwenator - urządzenie do pozyskiwania wyników badań. Goście Katedry Genetyki będą mieli możliwość prześledzenia drogi od pozyskania materiału badawczego do uzyskania wyniku.

młodzież licealna, dorośli

Katedra Genetyki Al. Powstańców Wielkopolskich 10

12 z 12

Tak

17:00-17:45

Od jaja do osobnika dorosłego – rozwój owadów

Prowadzi: mgr Anna Sobieraj-Betlińska

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają cykl rozwojowy owadów – od jaja, stadium larwalnego, przez poczwarkę do imago, czyli osobnika dorosłego (doskonałego). Będzie można dowiedzieć się o różnicach pomiędzy rozwojem bez przeobrażenia (ametabolia), przeobrażeniem niezupełnym (hemimetabolia) i przeobrażeniem zupełnym (holometabolia).

SP klasy IV-VI

sala 114 Katedra Ekologii Al. Ossolińskich 12

brak miejsc

Tak

18:00


Kategoria: WARSZTATY/LABORATORIA

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

18:00-18:45

Jak wydobyć informację z DNA

Prowadzi: dr Magdalena Trojankiewicz

Uczestnicy w ramach warsztatów zobaczą jak wygląda praca w laboratorium. Będą używali pipet i drobnego sprzętu laboratoryjnego oraz sprawdzali jakie ilości materiału roślinnego i zwierzęcego wystarczają do wykonania prób i pozyskania DNA. Obejrzą sprzęt do powielania DNA, a następnie zobaczą sekwenator - urządzenie do pozyskiwania wyników badań. Goście Katedry Genetyki będą mieli możliwość prześledzenia drogi od pozyskania materiału badawczego do uzyskania wyniku.

młodzież licealna, dorośli

Katedra Genetyki Al. Powstańców Wielkopolskich 10

11 z 12

Tak

19:00


Kategoria: WARSZTATY/LABORATORIA

CZASNAZWAWIEKSALAWOLNYCH/MIEJSCREZERWACJA

19:00-19:45

Jak wydobyć informację z DNA

Prowadzi: dr Magdalena Trojankiewicz

Uczestnicy w ramach warsztatów zobaczą jak wygląda praca w laboratorium. Będą używali pipet i drobnego sprzętu laboratoryjnego oraz sprawdzali jakie ilości materiału roślinnego i zwierzęcego wystarczają do wykonania prób i pozyskania DNA. Obejrzą sprzęt do powielania DNA, a następnie zobaczą sekwenator - urządzenie do pozyskiwania wyników badań. Goście Katedry Genetyki będą mieli możliwość prześledzenia drogi od pozyskania materiału badawczego do uzyskania wyniku.

młodzież licealna, dorośli

Katedra Genetyki Al. Powstańców Wielkopolskich 10

12 z 12

Tak

Odwiedzin: 1972996 | Ostatnia aktualizacja: 2016-11-30, 10:50  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.