Noc Biologów
NOC BIOLOGÓW
w Piątek, 13 stycznia 2017
warszawa2

Wydział Biologii oraz Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych

Uniwersytet Warszawski

Ul. Miecznikowa 1

02-096 Warszawa

Program    układ kategoriami    układ tabelaryczny

15:00


Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

15:15-16:15

Żółte, czerwone, zielone: barwniki roślinne

Prowadzą: dr Radosław Mazur, dr Łucja Kowalewska

Uczestnicy warsztatów przeprowadzą serię krótkich eksperymentów mających na celu pokazanie różnorodności barwników roślinnych. Samodzielnie wyizolują i rozdzielą metodą chromatografii płytkowej barwniki pochodzące z różnych gatunków i tkanek roślin.

od 13 lat

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

14

Tak

15:45-17:00

Poznaj świat roślinnych kultur in vitro

Prowadzą: mgr Maria Burian, mgr Klaudia Szwaj, dr Anna Podgórska, dr Monika Ostaszewska-Bugajska

Warsztaty dają możliwość poznania kiełkowania i mikrorozmnażania roślin w kulturach prowadzonych in vitro. Opowiemy czym są kultury in vitro roślin, jakie przynoszą korzyści oraz jakie mają zastosowanie w praktyce. Każdy uczestnik w sterylnych warunkach samodzielnie założy hodowlę in vitro z wykorzystaniem roślin, z którymi spotyka się na co dzień. Następnie zabierze ją ze sobą do domu i będzie mógł prowadzić obserwacje rozwijających się siewek.

od 13 lat

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

16:00


Kategoria: Stoisko

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:15-23:00

Co się w Antarktyce zieleni, czerwieni i żółci?

Prowadzą: dr Maja Graniszewska, mgr Hanna Leśniewska, Zielnik Wydziału Biologii UW

Przedstawienie flory antarktycznej, reprezentowanej głównie przez niezwykłe okazy glonów. Pokaz, krok po kroku, w jaki sposób zasuszyć tak trudne do utrwalenia organizmy wodne, by zachować ich naturalne piękno. Quiz dla dzieci i młodzieży.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

6 nóg - lepiej znać niż się bać

Prowadzą: dr Piotr Tykarski, Zakład Ekologii, Instytut Zoologii WBUW

Przedstawimy kilka gatunków owadów z możliwością bezpośredniego kontaktu z sześcioma stopami, pazurkami i przylgami. Będzie też okazja do obejrzenia zakonserwowanych okazów z kolekcji suchej, z użyciem silnego powiększenia. Zachęcimy do poznawania krajowej i egzotycznej entomofauny.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Na straganie w dzień bajkowy

Prowadzą: mgr Iwa Kołodziejska, inż. Marianna Darżynkiewicz Wojcieska, lic. Małgorzata Poloczek, mgr Paweł Pstrokoński, Ogród Botaniczny UW

Zapraszamy na niezwykłe targowisko pełne roślin i bajek! Bogata oferta roślinna pozwoli nam przemierzyć świat bajek, poznać losy bohaterów i wreszcie przekonać się jak bardzo prawdziwe (i pomocne) są bajkowe rośliny, także dziś.

od 6 lat

300

Nie

16:15-23:00

Mrówko, ważko, biedronko

Prowadzą: dr Iwona Adamska, studenci, Instytut Zoologii, Zakład Fizjologii Zwierząt WBUW

Zajęcia dla najmłodszych uczestników Nocy Biologów. Dzieci na podstawie prezentowanych zdjęć owadów będą lepić je z plasteliny.

od 6 lat

300

Nie

16:15-23:00

Sekrety lasu, tropem drapieżnika i jego ofiary

Prowadzą: "Katarzyna Tołkacz, dr Korneliusz Kurek, Maciej Szewczyk, dr Natalia Niedźwiedzka, dr inż. robert Mysłajek (Stowarzyszenie dla Natury Wilk), Instytut Zoologii, Zakład Parazytologii;Instytut genetyki i Biotechnologii WBUW"

Specjaliści w dziedzinie tropień zaprezentują materiał zebrany w lesie podczas wieloletniej pracy w terenie. Każdy będzie mógł samodzielnie oznaczyć elementy szkieletów wilczych ofiar, tropy pozostawiane przez zwierzęta oraz przekonać się w jaki sposób naukowcy podglądają zwierzęta.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Najwspanialsze widowisko Świata

Prowadzi: Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej

Dzieje życia zostały zapisane przez naturę w postaci wielu wskazówek, rozsianych po całym świecie i w każdym organizmie. Odwiedzający stoisko będą mieli szansę odkryć część z nich, zapoznając się z anatomią współczesnych zwierząt i oglądając skamieniałości wymarłych organizmów. Ponadto to okazja do wysłuchania opowieści o ewolucji i odpowiedzi na nurtujące pytania, skąd czerpiemy informacje o historii świata żywego.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Różnorodność małych ssaków.

Prowadzą: mgr Zuzanna Hałat i mgr Ewa Komar, Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży

Na stoisku przedstawimy uczestnikom małe ssaki występujące w naszym kraju oraz sposoby, dzięki którym możemy się więcej dowiedzieć o ich biologii i ekologii. Będzie można zobaczyć zdjęcia i czaszki małych zwierząt, posłuchać odgłosów przez nie wydawanych, zobaczyć sprzęt używany do badań w terenie i rozwiązać zagadki. Będą również gry i kolorowanki z różnymi gatunkami małych ssaków.

od 6 lat

300

Nie

16:15-23:00

Zielone gry planszowe

Prowadzą: mgr Joanna Lilpop, dr Marcin Chrzanowski, dr Maria Zachwatowicz, studentki realizujące blok pedagogiczny, Pracownia Dydaktyki Biologii WBUW

Miejsce, w którym można zagrać w edukacyjne gry planszowe poznając zjawiska przyrodnicze. Wyścig nasion, Inwazja, Etapy kiełkowania, Śladami ewolucji , zapraszamy do wspólnej zabawy! Zagraj w zielone!

od 9 lat

sala 2A

300

Nie

16:15-23:00

Stoisko interaktywne

Prowadzi: Koło Naukowe Biologii Molekularnej WB UW

od 13 lat

300

Nie

16:15-23:00

Domowa elektroforeza

Prowadzi: Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Chcesz wiedzieć czym jest elektroforeza? A może chcesz się dowiedzieć jak samemu zrobić własną elektroforezę? Przyjdź i zobacz jak za pomocą rzeczy dostępnych w domu możesz wykonać własną reakcję.

od 13 lat

300

Nie

16:15-23:00

MicroQuiz

Prowadzi: Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Zapoznanie się z podstawowymi aspektami mikroskopii konfokalnej poprzez rozwiązywanie quizu biologicznego z nagrodami.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

DNA z jedzenia

Prowadzi: Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Zapoznanie się z budową kwasu deoksyrybonukleinowego za pomocą słodyczy. Dopasowywanie zasad azotowych i budowa przestrzennego łańcucha.

od 6 lat

300

Nie

16:15-23:00

Priony, białkowe cząsteczki chorobotwórcze

Prowadzi: Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Zapoznanie się ze strukturą, schematem działania oraz z chorobami wywoływanymi przez białka prionowe na przykładzie prionów drożdżowych.Prezentacja szalek obrazujących działanie antyprionowe chlorowodorku guanidyny

od 18 lat

300

Nie

16:15-23:00

Lody z ciekłego azotu

Prowadzi: Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Przedstawienie zastosowań ciekłego azotu w nauce. Przygotowanie zdrowych lodów z wykorzystaniem właściwości ciekłego azotu.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Patkon

Prowadzą: Anna Sztencel, Jan Jabłonka, Muzeum i Instytut Zoologii PAN, Pracownia Technik Molekularnych i Biometrycznych

PATKON? co to? kto to? Sami sprawdźcie Zachęcamy Państwa do kupna książki napisanej przez Annę Sztencel, chiropterolog z Instytutu Zoologii PAN. Książka zasadniczo stanowi dobrą lekturę upełniającą dla dzieci z klas I,III, ale należy do tego gatunku, który dużą frajdę może dać również dorosłym. Empirycznie stwierdzone! PATKON wydanie II udoskonalone z KOLOROWANKĄ!!! Recenzje oraz więcej informacji można znaleźć pod m.in. adresem: http://ebis.ibe.edu.pl/index.php?typ=nius&id=63

od 6 lat

300

Nie

16:15-23:00

Stoisko Koła Biologów Terenowych, Zielarstwo w życiu codziennym

Prowadzi: Koło Naukowe Biologów Terenowych

Na stoisku zostaną przedstawione praktyczne zastosowania spotykanych na każdym kroku roślin. Można będzie spróbować przygotowanych przez Koło herbat i dowiedzieć się o właściwościach leczniczych ich składników. Poza tym na stoisku będzie można zapoznać się z roślinami stosowanymi dawniej jako elementy okładów i maści na rany i trochę posłuchać o ich historii.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Wielki problem z małym owadem

Prowadzi: Studenci Zakładu Fizjologii Zwierząt

Na stoisku zaprezentowane będą różne gatunki owadów hodowanych i używanych do badań przez studentów i pracowników Zakładzie Fizjologii Zwierząt. Będzie można zobaczyć chrząszcze, muchy, motyle, owady prostoskrzydłe itp w różnych stadiach rozwojowych.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Śladami zwierząt czyli zobacz, dotknij, nadstaw ucha!

Prowadzą: Tomasz Gortat, Agnieszka Pieniążek, Robert Meronka, Alicja Gryczyńska, Instytut Zoologii, Zakład Ekologii WBUW

Celem ekspozycji jest pokazanie jak można wykryć obecność zwierząt w środowisku. Przedstawione zostaną tropy i ślady pozostawiane przez zwierzęta jak również wybrane metody terenowe umożliwiające identyfikację gatunków. W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia oryginalnych śladów i tropów zwierząt należących do różnych grup systematycznych. Ponadto odtwarzane będą filmy o zwierzętach zarejestrowane za pomocą fotopułapek jak również głosy wydawane przez wybrane gatunki.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Stoisko Koła Naukowego Embriologii

Prowadzi: Koło Naukowe Embriologii UW

Na stoisku będzie można obejrzeć pod binokularem utrwalone zarodki mysie na różnym stadium rozwoju oraz spróbować swoich sił w ułożeniu modeli chronologicznie. Najmłodszych zapraszamy do zabawy Zgadnij jakie to zwierzę, gdzie trzeba będzie dopasować zdjęcie zarodka do zdjęcia dorosłego zwierzęcia.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Stoisko KNM UW

Prowadzi: Koło Naukowe Mikrobiologii UW

Koło Naukowe Mikrobiologii UW po raz kolejny na Nocy Biologów opowie o praktycznych aspektach mikrobiologii w życiu codziennym każdego z nas. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jak istotną rolę odgrywają mikroorganizmy np. w produkcji żywności czy leków, a dla najmłodszych przewidziana jest zabawa z nagrodami. Serdecznie zapraszamy!

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Koło Naukowe Botaniki

Prowadzi: Koło Naukowe Botaniki

Koło Naukowe Botaniki zaprasza na przygotowanie własnego preparatu mikroskopowego. Piękno roślin odkrywać będzie można w dużym powiększeniu. Zaprezentujemy także wszystkie kolory soku z czerwonej kapusty i opowiemy Wam co ciekawego kryją w sobie rośliny.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Zagraj razem z nami!

Prowadzi: Wydawnictwo G3

Lubisz zwierzęta, rośliny i gry planszowe? To dobrze się składa :-) Przyjdź i zagraj razem z nami! Na naszym stoisku będą czekały nas Was m.in.: Pszczółki, Halli Galli, Przez Afrykę, Leo idzie do fryzjera, Zooloretto, Zwierzaki na pokład, Kakao, Fasolki, Ewolucja, Owocowy zawrót głowy, Kod Faraona, Packa na muchy i inne.

dowolny

sala 2A

300

Nie

16:15-23:00

Poznaj swój mózg z SKNN

Prowadzi: Studenckie Koło Naukowe Neurobiologii

Chciałbyś poznać struktury mózgowia i dowiedzieć się jakie pełnią funkcje, obejrzeć skrawki mózgu gryzoni pod mikroskopem, poznać działanie znanych iluzji optycznych? Chcesz dowiedzieć się więcej o badaniach nad zachowaniem zwierząt i odzwierciedlaniu uczuć przez reakcje naszego ciała? Zapraszamy do odwiedzenia stanowiska SKNN. Będziesz miał okazję zabawić się także w pogromcę neuromitów- kołowicze przygotowali zadania dla małych i dużych!

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Poznaj swojego pasożyta

Prowadzą: dr Małgorzata Bednarska , AmerLab - Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwięrzecych

Konsultacje z zakresu chorób pasożytniczych ludzi i zwierząt. Informacje o wyborze najskuteczniejszej metody diagnostycznej. Co należy wiedzieć o chorobach wywoływanych przez kleszcze.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Komórki z bliska

Prowadzi: Koło Naukowe Biologii Medycznej Antidotum

Osoby odwiedzające stoisko będą miały możliwość poznania kształtu i funkcji poszczególnych komórek i organelli komórkowych. Wszystko to przez wspólną zabawę , lepienie z plasteliny na prawdziwych szalkach wykorzystywanych na co dzień w laboratorium! Szalkę ze swoją pracą będzie można zabrać ze sobą do domu.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Chemia w biologii, poznaj barwy roślin

Prowadzą: mgr Joanna Lilpop, dr Marcin Chrzanowski, dr Maria Zachwatowicz, studentki realizujące blok pedagogiczny, Pracownia Dydaktyki Biologii WBUW

Zabawy dotyczące chemii i biologii substancji roślinnych. Uczestnicy mogą samodzielnie zmienić barwę dostępnych na stanowisku roztworów i przygotować własne logo Nocy Biologów. Każdy z uczestników otrzyma kartę dokumentującą pracę własną nad chemicznymi przemianami barw roztworów.

od 6 lat

300

Nie

16:15-23:00

Dzika Rzeka

Prowadzą: "Andrzej Mikulski, Barbara Pietrzak, Alicja Pawelec, Magda Rusiłowicz, Ewa Narożniak, Joanna Tałanda, Ewa Babkiewicz, Marcin Żebrowski, Przemysław Dynak, Anna Hauler, Wojciech Wilczyński, Instytut Zoologii, Zakład Hydrobiologii WBUW; Wiktor Kotowski, Łukasz Kozub, Ewa Jabłońska, Marta Wiśniewska, Zakład Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska"

Jednym z najważniejszych ale i najbardziej zagrożonych ekosystemów w skali świata są rzeki. Polskie dzikie rzeki, jeszcze nie tak zniszczone jak na Zachodzie i wciąż bogate w najróżniejsze formy życia, są jednymi z najpiękniejszych i najcenniejszych rzek Europy. Pokazujemy ich bogactwo, odkrywamy ich tajemnice i uczymy jak im nie szkodzić i jak o nie dbać, by nadal były europejskim dziedzictwem przyrodniczym.

dowolny

300

Nie

16:15-23:00

Zobacz niewidoczne

Prowadzą: Stanisław Łoboziak, Elżbieta Turek, Centrum Nauki Kopernik, Laboratorium Biologiczne

Czym jest szalka Petriego i czy możemy ja wykorzystać aby sprawdzić ile bakterii rośnie na naszym smarfonie? Dowiedz się w jaki sposób przygotowuje się pożywki dla mikroorganizmów oraz przygotuj samodzielnie szalkę Petriego.

dowolny

300

Nie

Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:00-16:45

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

dowolny

6B parter

20

Tak

16:00-17:00

W lesie kleszcze, na łące kleszcze, a wiecie, gdzie mogą być jeszcze?

Prowadzą: mgr Marta Maruszewska,Cheruiyot, mgr Dorota Dwużnik, mgr Katarzyna Krawczak

Zajęcia będą dotyczyły występowania i biologii kleszczy oraz ich znaczenia w przenoszeniu chorób groźnych dla człowieka i zwierząt domowych. Uczestnicy dowiedzą się, jakich miejsc występowania kleszczy unikać, jak się przed kleszczami chronić i jak zachować się w przypadku ataku.

6,9 lat, klasy I,III szkoły pods

punkt spotkania w zaułku przy barze

12

Tak

16:00-16:30

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

16:00-17:00

Rola odporności w zdrowiu i chorobach psychicznych

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Piotr Bartochowski. Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Opowiemy o chorobach psychicznych z perspektywy, która nie wydaje się oczywista. Pokażemy, że wpływ układu immunologicznego jest bardzo istotny dla przebiegu różnych chorób - także psychicznych. Przybliżymy też jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do leczenia chorób psychicznych i zaprezentujemy najświeższe dane dotyczące badań w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy!

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

20

Tak

16:30-17:30

Jak żyć kiedy brakuje jedzenia i picia?

Prowadzą: dr Bożena Dubielecka, mgr Joanna Bogdanowicz

Będziemy podpatrywać jak rośliny potrafią przetrwać w przypadku ograniczonej ilości wody i substancji odżywczych . Miedzy innymi obejrzymy pod binokularem modyfikacje liści i korzeni u wybranych roślin. Wszystkie te obserwacje poczynimy nocą w specyficznej aranżacji (przecież to Noc Biologa). Ciekawe, która z roślin zaskoczy Państwa najbardziej.

od 13 lat

szklarnie Ogrodu Botanicznego, Al. Ujazdowskie 4. Zbiórka pod Obserwatorium

24

Tak

16:45-17:45

Na własne oczy, komórki macierzyste

Prowadzą: dr Karolina Archacka, dr Areta Czerwińska, mgr Anita Helińska, mgr Kamil Kowalski, dr Małgorzata Zimowska-Wypych

Przyjdź na warsztaty i przekonaj się, jak wygląda praca w laboratorium komórkowym. Dowiedz się, jak hoduje się komórki macierzyste i zobacz je pod mikroskopem! Na zakończenie warsztatów przeprowadzimy quiz.

od 13 lat

punkt spotkania w zaułku przy barze

12

Tak

16:45-17:15

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

16:15-16:30

Powitanie

Prowadzi: prof. dr hab. Agnieszka Mostowska

Oficjalne otwarcie szóstej edycji Nocy Biologów na Wydziale Biologii UW.

dowolny

9B

360

Nie

16:30-17:00

Rośliny, zielona nadzieja ludzkości

Prowadzi: dr Danuta Solecka

Samowystarczalne energetycznie domy mieszkalne, wykorzystujące dwutlenek węgla do produkcji energii i żywności, bioreaktory, w których wytwarza się paliwa, czy farmy, na których hoduje się insulinę lub szczepionki , to tylko niektóre możliwości, jakie daje nam biotechnologia roślin.

od 13 lat

9B

360

Nie

17:00


Kategoria: Spotkania

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:15-21:00

Spotkanie z Biologiem

Prowadzą: mgr Joanna Bem, mgr Barbara Świerczek

Porozmawiaj w cztery oczy z biologami. Dowiedz się, jak wygląda praca biologa lub studia na Wydziale Biologii rozmawiając przez 15 minut z naukowcem, dziennikarzem, autorem książek przyrodniczych lub studentem.

dowolny

Biblioteka Wydziału Biologii

50

Nie

Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:00-18:30

Mikrobiologia od kuchni

Prowadzi: doktoranci Instytutu Mikrobiologii

Dlaczego jedzenie się psuje? W jaki sposób mleko zamienia się w jogurt? Co tak naprawdę dzieje się w słoiku z kiszonymi ogórkami? Czy zasada pięciu sekund jest prawdziwa? Na te i inne pytania odpowiemy na naszych mikrobiologicznych warsztatach!

od 13 lat

punkt spotkania w zaułku przy barze

16

Tak

17:00-18:30

Mikrobiologia od kuchni

Prowadzi: doktoranci Instytutu Mikrobiologii

Dlaczego jedzenie się psuje? W jaki sposób mleko zamienia się w jogurt? Co tak naprawdę dzieje się w słoiku z kiszonymi ogórkami? Czy zasada pięciu sekund jest prawdziwa? Na te i inne pytania odpowiemy na naszych mikrobiologicznych warsztatach!

od 13 lat

punkt spotkania w zaułku przy barze

16

Tak

17:00-18:00

Rola odporności w zdrowiu i chorobach psychicznych

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Piotr Bartochowski. Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Opowiemy o chorobach psychicznych z perspektywy, która nie wydaje się oczywista. Pokażemy, że wpływ układu immunologicznego jest bardzo istotny dla przebiegu różnych chorób - także psychicznych. Przybliżymy też jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do leczenia chorób psychicznych i zaprezentujemy najświeższe dane dotyczące badań w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy!

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

20

Tak

17:15-18:15

Pokaż kotku, co masz w środku , sekcja owadów

Prowadzą: mgr Tomasz Czerwik, dr Joanna Kotwica-Rolińska

Na warsztatach uczestnicy poznają budowę ciała owada i nauczą się prawidłowo sekcjonować larwę motyla. Podczas sekcji będą omawiane narządy owadów.

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

15

Tak

17:15-18:45

Mikroskopijny świat bakterii

Prowadzą: dr Adrianna Raczkowska, dr Anna Grudniak, doktoranci Instytutu Mikrobiologii

Czy można zobaczyć bakterie gołym okiem? Jak bada je mikrobiolog? I wreszcie, czy wszystkich bakterii należy się bać? Przyjdź i zobacz sam!

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

16

Tak

17:15-18:15

Embriologia w praktyce

Prowadzą: dr Aneta Suwińska, mgr Katarzyna Czajkowska, mgr Anna Kasperczuk, mgr Katarzyna Klimczewska, studenci z Koła Naukowego Embriologii (lic. Monika Fluks, lic. Aleksandra Pompa, Karolina Częścik-Łysyszyn)

Uczestnicy warsztatów zobaczą kolejne stadia rozwoju zarodkowego myszy oraz poznają techniki embriologiczne wykorzystywane m.in. do tworzenia zwierząt transgenicznych oraz chimerowych. Będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia prostych manipulacji na utrwalonych oocytach i zarodkach myszy.

od 13 lat

punkt spotkania w zaułku przy barze

13

Tak

17:15-18:15

Biologiczny surwiwal

Prowadzą: Koło Naukowe Biologów Terenowych, mgr Maciej Ziemiański, Kamil Dąbrowski, Tomasz Kalinowski, Karolina Korytkowska, Grzegorz Browarski, Mariola Kwiek, Julia Łęgosz, Maria Jagielska, Barbara Żółtak

Zajęcia będą polegały na przygotowaniu prostych potraw oraz odwarów z ogólnodostępnych dzikich roślin. Wspólnie sprawdzimy, czy możemy przetrwać bez korzystania z dobrodziejstw rolnictwa.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

25

Tak

17:15-18:00

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

dowolny

6B parter

20

Tak

17:15-18:15

Żółte, czerwone, zielone: barwniki roślinne

Prowadzą: dr Radosław Mazur, dr Łucja Kowalewska

Uczestnicy warsztatów przeprowadzą serię krótkich eksperymentów mających na celu pokazanie różnorodności barwników roślinnych. Samodzielnie wyizolują i rozdzielą metodą chromatografii płytkowej barwniki pochodzące z różnych gatunków i tkanek roślin.

od 13 lat

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

14

Tak

17:30-18:30

W lesie kleszcze, na łące kleszcze, a wiecie, gdzie mogą być jeszcze?

Prowadzą: mgr Marta Maruszewska,Cheruiyot, mgr Dorota Dwużnik, mgr Katarzyna Krawczak

Zajęcia będą dotyczyły występowania i biologii kleszczy oraz ich znaczenia w przenoszeniu chorób groźnych dla człowieka i zwierząt domowych. Uczestnicy dowiedzą się, jakich miejsc występowania kleszczy unikać, jak się przed kleszczami chronić i jak zachować się w przypadku ataku .

6,9 lat, klasy I,III szkoły pods

punkt spotkania w zaułku przy barze

12

Tak

17:30-18:00

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

17:15-17:45

Ryzykowne życie skójek

Prowadzi: dr Aleksandra Skawina

Skójki,małże słodkowodne, mają naprawde ryzykowne życie i bardzo niewielkie szanse, by dożyć do wieku dorosłego. Jakie niebezpieczeństwa na nie czekają? Trudna historia niewielkich twardzieli już 13. stycznia.

od 13 lat

CNBCh aula C

105

Nie

17:15-17:45

Na skraju wiecznej zimy

Prowadzi: dr Piotr Borsuk

Bogato ilustrowany przeźroczami wykład mówiący o tym czym, dla biologa, różnią się Arktyka, Antarktyka i Antarktyda

dowolny

102B

70

Nie

17:15-17:45

Ruchomy DNA z Arktyki i Antarktyki

Prowadzą: "dr hab. Łukasz Dziewit; mgr Przemysław Decewicz"

Plazmidy to ruchome elementy genetyczne bakterii, które mogą się przenosić pomiędzy gospodarzami. Plazmidy bakterii polarnych z Arktyki i Antarktyki często niosą informację genetyczną o charakterze adaptacyjnym umożliwiającą przystosowanie bakterii do trudnych warunków środowiskowych. Ich analiza dostarcza cennych informacji na temat adaptacji bakterii zimnolubnych.

od 13 lat

CNBCh aula B

82

Nie

17:15-17:45

Perfumy. Magia zapachu

Prowadzą: lic. Piotr Dzwoniarek, dr Agnieszka Siporska

Oddziaływanie zapachów na nasz zmysł węchu jest procesem niezwykle złożonym, skomplikowanym, i nie do końca jeszcze poznanym. W trakcie wykładu omówiony zostanie mechanizm działania węchu, rodzaje substancji zapachowych, ich otrzymywanie a także sposób tworzenia kompozycji zapachowych. Przybliżona zostanie też historia perfum. Uczestnicy będą mieli okazję powąchać wiele ciekawych i niezwykłych substancji zapachowych używanych w przemyśle perfumeryjnym.

od 13 lat

CNBCh aula A

112

Nie

17:15-17:45

Słoń w składzie porcelany, czyli o różnych związkach biologii z porcelaną

Prowadzi: prof. dr hab. Krzysztof Spalik

Porcelanowe słonie sprowadzano do Europy już XVII wieku, o czym zaświadczają piękne figurki w stylu Kakiemon znajdujące się w British Museum. Rycina Dürera przedstawiająca nosorożca posłużyła za wzór miśnieńskiej figurki. Słynne kwiaty miśnieńskie wzorowane były na malarstwie holenderskim, znajdziemy wśród nich m.in. tzw. tulipany Rembrandta. Najsłynniejszym serwisem zdobionym w kwiaty była Flora Danica, zamówiona przez następcę tronu Danii księcia Fryderyka. Ilustracje roślin skopiowano z dzieła botanicznego Georga Oedera pod tym samym tytułem. Gdyby nie porcelana, a w zasadzie kamionka, Karol Darwin nie mógłby się poświęcić pracy nad teorią ewolucji. Dochody zapewniały mu udziały w manufakturze Wedgwooda. Inspiracje biologiczne miał też pewien słynny serwis miśnieński - ale więcej o nim na wykładzie.

od 13 lat

9B

360

Nie

17:15-17:45

Komórki macierzyste - krótka historia reprogramowania

Prowadzi: prof. dr hab. Maria A. Ciemerych-Litwinienko

Oprócz komórek macierzystych, obecnych w tkankach i narządach budujących organizm, istnieją także takie, do których powstania przyczynili się naukowcy. Są to zarodkowe komórki macierzyste i indukowane komórki pluripotencjalne. Te ostatnie otrzymane zostały w wyniku reprogramowania komórek somatycznych. Wykład podsumuje informacje na temat uzyskiwania komórek pluripotencjalnych, ich wykorzystania w badaniach naukowych, a także możliwości zastosowania w terapiach.

od 13 lat

103B

130

Nie

18:00


Kategoria: Stoisko

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

18:00-23:00

Zwierzęta egzotyczne w medycynie

Prowadzi: mgr Oskar Wiśniewski

Na stoisku zostaną zaprezentowane zwierzęta egzotyczne (gady, płazy, bezkręgowce). Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z zastosowaniem produktów metabolizmu tych organizmów w medycynie - zarówno dawnej, jak i współczesnej.

dowolny

300

Nie

Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

18:00-19:00

Gotuj z biologią!

Prowadzą: lic. Joanna Gabral, mgr Kamil Kwiecień

"W kuchni gotujemy, robimy przetwory, pieczemy ciasta, ale nie zastanawiamy się nad przebiegiem i znaczeniem procesów, dzięki którym możemy wykazywać się zdolnościami kulinarnymi. Podczas warsztatów będziemy omawiać procesy, od których zależy produkcja nabiału; kiszenie ogórków i kapusty; pieczenie chleba i ciasta drożdżowego; robienie dżemów, konfitur, powideł, galaretek i innych deserów. Warsztaty będą połączone z degustacją. "

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

20

Tak

18:00-19:30

Żelazo - pierwiastek powszechny lecz trudno dostępny

Prowadzą: dr Anna Barabasz, mgr Aleksandra Weremczuk

Podczas warsztatów zostaną przeprowadzone dwa doświadczenia ukazujące mechanizmy jakie wykształciły rośliny w celu efektywnego pobierania żelaza z gleby. Uczestnicy warsztatów będą mogli również zaobserwować różnice w wyglądzie roślin w zależności od dostępności tego niezbędnego do życia pierwiastka.

od 13 lat

punkt spotkania w zaułku przy barze

14

Tak

18:00-18:45

Co wyróżnia Białko Zielonej Fluorescencji spośród innych białek?

Prowadzą: Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej Fluorofor , dr Anna Modrak,Wójcik, lic. Aleksandra Dawidziak, lic. Marta Jardanowska, lic. Zbigniew Młynarski

Białko Zielonej Fluorescencji swą nazwę zawdzięcza intensywnemu, zielonemu świeceniu. Uczestnicy zapoznają się ze zjawiskiem fluorescencji (emisji światła) oraz metodą pomiaru widm fluorescencji. Dowiedzą się, jak wygląda struktura przestrzenna GFP oraz co sprawia, że w odróżnieniu od innych białek, świecenie GFP jest widoczne gołym okiem i w jaki sposób możemy pozbawić białko tej unikalnej właściwości. Uczestnicy samodzielnie zbadają wpływ różnych substancji na fluorescencję GFP.

od 13 lat

punkt spotkania w holu przy portierni

7

Tak

18:00-19:30

Perfumy. Magia zapachu, warsztaty

Prowadzą: lic. Piotr Dzwoniarek, lic. Katarzyna Radzewicz, dr Agnieszka Siporska, Laboratorium Dydaktyki Chemii UW, SKNCh UW Fulleren , Wydział Chemii UW

Warsztaty są swoistą kontynuacją wykładu Perfumy. Magia zapachu . W ich trakcie uczestnicy będą mogli samodzielnie otrzymać wiele syntetycznych substancji zapachowych oraz zbadać ich zapach. Dodatkowo poznają techniki otrzymywania naturalnych olejków zapachowych i, pracując w grupach, wyizolują olejki eteryczne z materiału roślinnego. Zwieńczeniem warsztatów będzie stworzenie własnej kompozycji zapachowej.

od 13 lat

punkt spotkania w holu przy portierni

16

Tak

18:00-19:00

Bakterie - wróg czy przyjaciel?

Prowadzą: mgr Stanisław Łoboziak, mgr Elżbieta Turek, Centrum Nauki Kopernik

Po co nam bakterie? Czy można bez nich żyć? Jak działają antybiotyki i probiotyki? Co można przeszczepić, aby uratować życie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przyjdź do laboratorium biologicznego. Opowiemy Ci o tym, czym są antybiotyki i dlaczego nie zawsze są skuteczne. Zobaczysz badanie niezbędne przed każdą antybiotykoterapią. Podczas zajęć samodzielnie wykonasz preparat mikroskopowy i na własne oczy zobaczysz bakterie. Sprawdzisz, gdzie żyją na Twoim ciele - może na języku? Szalki z wysianymi bakteriami będziesz mógł zabrać do domu i rozpocząć własną naukową hodowlę!

od 13 lat

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

16

Tak

18:00-19:00

Rola odporności w zdrowiu i chorobach psychicznych

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Piotr Bartochowski. Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Opowiemy o chorobach psychicznych z perspektywy, która nie wydaje się oczywista. Pokażemy, że wpływ układu immunologicznego jest bardzo istotny dla przebiegu różnych chorób - także psychicznych. Przybliżymy też jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do leczenia chorób psychicznych i zaprezentujemy najświeższe dane dotyczące badań w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy!

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

20

Tak

18:15-19:15

Biologiczny surwiwal

Prowadzą: Koło Naukowe Biologów Terenowych, mgr Maciej Ziemiański, Kamil Dąbrowski, Tomasz Kalinowski, Karolina Korytkowska, Grzegorz Browarski, Mariola Kwiek, Julia Łęgosz, Maria Jagielska, Barbara Żółtak

Zajęcia będą polegały na przygotowaniu prostych potraw oraz odwarów z ogólnodostępnych dzikich roślin. Wspólnie sprawdzimy, czy możemy przetrwać bez korzystania z dobrodziejstw rolnictwa.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

25

Tak

18:15-18:45

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

18:30-19:15

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

dowolny

6B parter

20

Tak

18:45-19:45

Pokaż kotku, co masz w środku - sekcja owadów

Prowadzą: mgr Tomasz Czerwik, dr Joanna Kotwica-Rolińska

Na warsztatach uczestnicy poznają budowę ciała owada i nauczą się prawidłowo sekcjonować larwę motyla. Podczas sekcji będą omawiane narządy owadów.

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

15

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

18:00-18:30

Co bakteria może zrobić dla środowiska?

Prowadzą: dr Łukasz Drewniak, mgr Witold Uhrynowski

Bakterie, jako organizmy o szerokim spektrum aktywności, mogą wywierać istotny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki badaniom mikrobiologicznym można określić które grupy bakterii przyczyniają się do korzystnych zmian (np. rozkładu związków toksycznych) i poprzez odpowiednią stymulację ich wzrostu doprowadzić do oczyszczenia skażonego środowiska.

dowolny

CNBCh aula B

82

Nie

18:00-18:30

Transformacja roślin jako naturalny proces zachodzący w przyrodzie

Prowadzi: prof. dr hab. Danuta Maria Antosiewicz

Transformacja roślin zachodząca w przyrodzie to naturalny proces, będący częścią strategii życiowej bakterii glebowych Agrobacterium tumefaciens. W wyniku transferu genów tej bakterii do komórek roślinnych i ich integracji z genomem roślinnym, komórki roślinne produkują związki węglowe wykorzystywane przez bakterie. Człowiek podpatrzył ten proces i wykorzystał go do konstrukcji roślin transgenicznych (tzw. GMO) już dla własnych celów.

od 13 lat

CNBCh aula A

112

Nie

18:00-18:30

Tajemnice Andów

Prowadzi: dr Wojciech Lewandowski

Andy są najdłuższymi górami na świece! Ten gigantyczny i fascynujący górotwór siłą rzeczy jest ogromnie zróżnicowany geograficznie, kulturowo i charakteryzuje się niesamowitym bogactwem różnorodnych krajobrazów, zjawisk i form życia, często wyjątkowych w skali świata. W trakcie wykładu odkryjemy wspólnie ich tajemnice. Poznamy m.in., najwyższe wierzchołki, tworzące Koronę Andów, w tym najwyższe wulkany świata. Do najwspanialszych tworów przyrody nieożywionej należą w Andach m.in. najgłębsze kaniony, śniegi pokutujące (penitenty), chmury orograficzne i dziki wiatr viento blanco. Florę i faunę reprezentują niezwykłe rośliny takie jak puya, frailejon, yareta, kondory, gwanaco i wigonie. Człowiek założył w Andach najwyżej położone osady, zbudował najwyżej leżące kopalnie i najdłuższą i najwyżej biegnącą kolej linową. Okryjemy inkaskie mumie i grobowce, ulokowane powyżej 6000m. Ale to nie wszystkie tajemnice Andów!

od 13 lat

102B

70

Nie

18:00-18:30

Świat komórek macierzystych

Prowadzi: mgr Barbara Świerczek

Komórki macierzyste ze względu na swoje cenne właściwości od lat są przedmiotem intensywnych badań. W trakcie wykładu słuchacze poznają rodzaje komórek macierzystych, historię ich odkrycia oraz ich potencjalne wykorzystanie w medycynie regeneracyjnej.

dowolny

103B

130

Nie

18:00-18:30

Czy można zrobić mózg ze skóry?

Prowadzi: prof. dr hab. Jacek Jaworski

Czy możemy zrobić mózg ze skóry? To pytanie wydaje się wzięte z powieści science fiction. A jednak dzięki technologii przeprogramowania komórek możemy uzyskiwać komórki nerwowe i zawiązki tkanki nerwowej. Możemy je wykorzystać zarówno do modelowania chorób, testowania leków jak i do naprawy układu nerwowego. W trakcie wykładu przedstawię jak przeprogramowywanie komórek jest wykorzystywane przez neurobiologów.

od 13 lat

9B

360

Nie

18:00-18:30

Mali mieszkańcy miast - jak im się żyje, czy coś im grozi?

Prowadzi: mgr Maciej Ziemiański

Wykład będzie opowiadał o owadach zapylających w miastach. Spróbujemy wspólnie zrozumieć ich biologię, zagrożenia jakim podlegają oraz ich rolę w ekosystemach miast.

dowolny

CNBCh aula C

105

Nie

18:45-19:15

Czy grozi nam plaga kleszczy?

Prowadzą: dr hab, prof Uw Anna Bajer

W ostatnich latach nastąpił dramatyczny wzrost zachorowań na boreliozę w USA, wielu krajach Europy Środkowej i w Polsce. Czy przyczyną tego wzrostu jest plaga kleszczy? Jeśli tak , czy jest to winna ocieplenia klimatu, upadku ZSRR czy mutacji kleszczy?

dowolny

CNBCh aula B

82

Nie

18:45-19:15

Biolodzy na Jedwabnym Szlaku, czyli co robimy w Azji Środkowej

Prowadzi: dr Monika Mętrak

Jedwabny Szlak to historyczny szlak handlowy prowadzący z Europy do serca Azji. Podobną podróż odbyli kilkukrotnie pracownicy Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, aby prowadzić badania w Górach Pamiru. Pamir to niegościnne miejsce, w którym panują skrajne warunki , bardzo niskie opady i wysokie nasłonecznienie. Badania warszawskich biologów mają pomóc w odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zmiany klimatu będą zmieniać wykształcone w Pamirze, unikalne ekosystemy. Wykład będzie doskonałą okazją, żeby zapoznać się z przyrodą Pamiru, pracą naukowców w tym trudnym terenie oraz życiem codziennym mieszkańców Azji Centralnej.

od 13 lat

102B

70

Nie

18:45-19:15

Jak zamienić komórki macierzyste w mięśnie?

Prowadzi: mgr Joanna Bem

Na wykładzie słuchacze dowiedzą się w jaki sposób w badaniach można wykorzystać komórki macierzyste oraz co się stanie jeśli do komórek wprowadzimy mikroRNA. Wykład krótko przedstawi wyniki projektu zrealizowanego na Wydziale Biologii.

od 13 lat

103B

130

Nie

18:45-19:15

Flora, Funga i Fauna w morderczym i czułym uścisku

Prowadzi: dr Marta Wrzosek

Świat organizmów żywych zwykliśmy opisywać poprzez udział i interakcje flory i fauny. To ujęcie czyni grzyby niewidzialnymi i lekceważy ich wpływ na ekosystem. Wykład będzie miał na celu wskazanie na takie interakcje z udziałem grzybów, które mają potężny wpływ na funkcjonowanie zwierząt i roślin, choć ich obecność jest czasem skryta a znaczenie niełatwe do rozszyfrowania.

dowolny

9B

360

Nie

18:45-19:15

Gdzie złowić grubą rybę?

Prowadzi: Wojciech Pawlak

Co złowilibyśmy zarzucając wędkę w triasowym Morzu Germańskim, ponad 200 milionów lat temu, zalewającym teren dzisiejszej Polski? Czy potomków tamtych stworzeń możemy znaleźć dzisiaj? Odpowiedzi na jakie pytania mogą nam one udzielić? Wykład ma na celu zapoznanie słuchaczy z biologią i filogenezą dwudysznych (Dipnoi) oraz pierwotnych promieniopłetwych (Chondrostei)

dowolny

CNBCh aula C

105

Nie

18:45-19:15

Marchewką i kijem, czyli o różnym wykorzystaniu roślin baldaszkowatych

Prowadzi: prof. dr hab. Krzysztof Spalik

Do rodziny baldaszkowatych należy wiele warzyw, takich jak marchew, pietruszka, seler, pasternak, oraz przypraw, jak kolendra, kmin, kminek, anyż, lubczyk. Historia ich uprawy oraz wykorzystania dzikich roślin z tej rodziny splata się kulturą, a niekiedy i polityką. Udomowiona prawdopodobnie w Persji, marchew przez wieki była koloru żółtego lub purpurowego, a dopiero w XVII wieku popularna stała się odmiana o barwie pomarańczowej, uprawiana w Holandii podobno na cześć Wilhelma orańskiego (Orange, czyli pomarańczowy). Suche, okazałe pędy zapaliczki służyły w Grecji jako laski. Takiej laski używał Dionizos, a także nauczyciele muzyki i tańca, którzy bili nimi swoich niezgrabnych uczniów po nogach. Pewnym gatunkiem baldaszkowatych otruto Sokratesa, inny był tak pożądany, że wytępiono go już w starożytności. Na wykładzie dowiemy się także, z czego się robi şalgam i rak? (ouzo) oraz do czego się przydaje czarcie łajno.

od 13 lat

CNBCh aula A

112

Nie

19:00


Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

19:00-19:45

Co wyróżnia Białko Zielonej Fluorescencji spośród innych białek?

Prowadzą: Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej Fluorofor , dr Anna Modrak,Wójcik, lic. Aleksandra Dawidziak, lic. Marta Jardanowska, lic. Zbigniew Młynarski

Białko Zielonej Fluorescencji swą nazwę zawdzięcza intensywnemu, zielonemu świeceniu. Uczestnicy zapoznają się ze zjawiskiem fluorescencji (emisji światła) oraz metodą pomiaru widm fluorescencji. Dowiedzą się, jak wygląda struktura przestrzenna GFP oraz co sprawia, że w odróżnieniu od innych białek, świecenie GFP jest widoczne gołym okiem i w jaki sposób możemy pozbawić białko tej unikalnej właściwości. Uczestnicy samodzielnie zbadają wpływ różnych substancji na fluorescencję GFP.

od 13 lat

punkt spotkania w holu przy portierni

7

Tak

19:00-20:15

Jak wykrywamy chorobotwórcze drobnoustroje?

Prowadzą: dr Katarzyna Roeske, dr Tomasz Jagielski, mgr Zofia Bakuła

Uczestnicy warsztatów poznają wybrane klasyczne i nowoczesne metody identyfikacji drobnoustrojów chorobotwórczych , bakterii, grzybów i glonów. Wśród zaprezentowanych technik będą m. in. testy biochemiczne, PCR i typowanie genetyczne. Uczestnicy będą mogli również samodzielnie wykonać niektóre proste testy diagnostyczne.

od 13 lat

punkt spotkania w zaułku przy barze

25

Tak

19:00-19:30

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

19:00-20:00

Rola odporności w zdrowiu i chorobach psychicznych

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Piotr Bartochowski. Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Opowiemy o chorobach psychicznych z perspektywy, która nie wydaje się oczywista. Pokażemy, że wpływ układu immunologicznego jest bardzo istotny dla przebiegu różnych chorób - także psychicznych. Przybliżymy też jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do leczenia chorób psychicznych i zaprezentujemy najświeższe dane dotyczące badań w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy!

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

20

Tak

19:15-20:15

Domki dla skrzydlatych, pasiastych przyjaciół

Prowadzą: Koło Naukowe Biologów Terenowych, mgr Maciej Ziemiański, Kamil Dąbrowski, Tomasz Kalinowski, Karolina Korytkowska, Grzegorz Browarski, Mariola Kwiek, Julia Łęgosz, Maria Jagielska, Barbara Żółtak

Zajęcia będą polegały na przygotowaniu małych hoteli dla owadów - głównie pszczół samotnic. W tych hotelach owady będą mogły przetrwać zimę i rozmnożyć się w niegościnnej przestrzeni miejskiej.

9,13 lat, klasy IV,VI szkoły pod

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

10

Tak

19:15-20:15

Żółte, czerwone, zielone: barwniki roślinne

Prowadzą: dr Radosław Mazur, dr Łucja Kowalewska

Uczestnicy warsztatów przeprowadzą serię krótkich eksperymentów mających na celu pokazanie różnorodności barwników roślinnych. Samodzielnie wyizolują i rozdzielą metodą chromatografii płytkowej barwniki pochodzące z różnych gatunków i tkanek roślin.

od 13 lat

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

14

Tak

19:30-20:30

Embriologia w praktyce

Prowadzą: dr Aneta Suwińska, mgr Katarzyna Czajkowska, mgr Anna Kasperczuk, mgr Katarzyna Klimczewska, studenci z Koła Naukowego Embriologii (lic. Monika Fluks, lic. Aleksandra Pompa, Karolina Częścik-Łysyszyn)

Uczestnicy warsztatów zobaczą kolejne stadia rozwoju zarodkowego myszy oraz poznają techniki embriologiczne wykorzystywane m.in. do tworzenia zwierząt transgenicznych oraz chimerowych. Będą mieli możliwość samodzielnego przeprowadzenia prostych manipulacji na utrwalonych oocytach i zarodkach myszy.

od 13 lat

punkt spotkania w zaułku przy barze

13

Tak

19:30-20:30

Na własne oczy, komórki macierzyste

Prowadzą: dr Karolina Archacka, dr Areta Czerwińska, mgr Anita Helińska, mgr Kamil Kowalski, dr Małgorzata Zimowska-Wypych

Przyjdź na warsztaty i przekonaj się, jak wygląda praca w laboratorium komórkowym. Dowiedz się, jak hoduje się komórki macierzyste i zobacz je pod mikroskopem! Na zakończenie warsztatów przeprowadzimy quiz.

od 13 lat

punkt spotkania w zaułku przy barze

12

Tak

19:45-20:30

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

dowolny

6B parter

20

Tak

19:45-20:15

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

19:45-21:15

Perfumy. Magia zapachu, warsztaty

Prowadzą: lic. Piotr Dzwoniarek, lic. Katarzyna Radzewicz, dr Agnieszka Siporska, Laboratorium Dydaktyki Chemii UW, SKNCh UW Fulleren , Wydział Chemii UW

Warsztaty są swoistą kontynuacją wykładu Perfumy. Magia zapachu . W ich trakcie uczestnicy będą mogli samodzielnie otrzymać wiele syntetycznych substancji zapachowych oraz zbadać ich zapach. Dodatkowo poznają techniki otrzymywania naturalnych olejków zapachowych i, pracując w grupach, wyizolują olejki eteryczne z materiału roślinnego. Zwieńczeniem warsztatów będzie stworzenie własnej kompozycji zapachowej.

od 13 lat

punkt spotkania w holu przy portierni

16

Tak

19:45-21:00

Noc grozy. Naukowe opowieści z dreszczykiem

Prowadzi: dr Magdalena Markowska dr Andrzej Mikulski dr Monika Mętrak dr Julia Pawłowska dr Barbara Pietrzak mgr Magdalena Rusiłowicz dr Marta Wrzosek mgr Mateusz Wilk

Z okazji Nocy Biologa, zapraszamy na Noc Grozy na Wydziale Biologii UW. Dla naszych gości przygotowaliśmy serię naukowych opowieści z dreszczykiem. Od dawna bowiem wiadomo, że najstraszniejsze historie to te pisane przez życie. Podczas naszego spotkania dowiecie się, co wychodzi z grobowca, jak założyć żywą spiżarnię, co mieszka w Morzu Sargassowym oraz jak bardzo niebezpieczna może być rtęć. Poznacie cichego zabójcę much domowych, klątwę nieśmiertelności oraz sekrety życia po życiu. Na koniec będziecie mogli zaznać średniowiecznego szaleństwa.

od 13 lat

punkt spotkania w holu przy portierni

40

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

19:30-20:00

Antarktyka - tam, gdzie pingwiny mówią dobranoc

Prowadzą: dr Halina Galera, dr Anna Zmarz, dr Katarzyna Chwedorzewska

Przyroda Antarktyki jest bardzo odmienna od tego, do czego przywykliśmy. Krajobrazy Wyspy Króla Jerzego zachwycają surowym pięknem, a tysiące dzikich zwierząt, które nie obawiają się ludzi, zapierają dech w piersiach. Niezwykłość tego regionu wynika również ze specyfiki funkcjonowania antarktycznych ekosystemów lądowych.

od 13 lat

102B

70

Nie

19:30-20:00

Kumate krukowate

Prowadzi: mgr Paweł Pstrokoński

Krukowate (Corvidae) to istoty pełne sprzeczności: swawolne i poważne, dostojne i cwane, święte i przeklęte zarazem. W przeszłości odpychały, obecnie fascynują, głównie za sprawą swojej bystrości, często nazywanej inteligencją. Czy naprawdę możemy powiedzieć, że wrony, kawki, sroki, sójki czy gawrony mają ptasie móżdżki?

dowolny

CNBCh aula C

105

Nie

19:30-20:00

Od degeneracji do rekonstrukcji - tajemnice regeneracji mięśni szkieletowych

Prowadzi: dr Iwona Grabowska i dr Edyta Brzóska-Wójtowicz

Regeneracja to niezwykły proces prowadzący do odbudowy prawidłowej struktury mięśni szkieletowych, po uszkodzeniu mechanicznym lub wynikającym z miopatii. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane najnowsze doniesienia naukowe dotyczące regeneracji mięśni i badań nad wspomaganiem tego procesu oraz mobilizacji komórek macierzystych do uszkodzonej tkanki.

od 13 lat

103B

130

Nie

19:30-20:00

Układy katalityczne - naturalne, sztuczne, bioniczne

Prowadzi: prof. dr hab. Maciej Garstka

Różnorodność reakcji zachodzących w komórce jest możliwa dzięki aktywności katalitycznej enzymów, fenomenowi warunkującemu istnienie życia. Budowa sztucznych układów odwzorowujących aktywność enzymatyczną lub bionicznych układów katalitycznych jest nie tylko przedmiotem badań ale znajduje coraz szersze zastosowanie praktyczne.

od 13 lat

9B

360

Nie

19:30-20:00

Skąd wiedzą dokąd lecą? O wielkich migracjach motyli, poszukiwaniu pokarmu przez szarańcze i codziennym trudzie pszczół

Prowadzi: dr hab. Piotr Bębas

Motyl monarcha leci kilka tysięcy kilometrów do miejsc zimowania, a potem wraca do domu , gdzie się rozmnaża. Szarańcza przemierza setki kilometrów poszukując pokarmu. A pszczoły zbieraczki dzień w dzień oblatują hektary pól, łąk i lasów, aby zbierać nektar, pyłek i spadź. Precyzja z jaką owady odbywają wędrówki, a następnie trafiają do wybranego celu, jest niesłychana. Na wykładzie poznamy tajniki ich zachowań i mechanizmy, które pozwalają im na dokładną orientację w przestrzeni.

od 13 lat

CNBCh aula A

112

Nie

19:30-20:00

O końskim kaszlu, żylakach i alkoholu czyli o tym, co ambasador cesarza Karola przywiózł z Konstantynopola

Prowadzi: dr hab. Katarzyna Koziak

Wykład będzie dotyczył niezwykłych właściwości substancji zawartych w kasztanach. O leczniczym potencjale kasztanów wiadomo od dawna, natomiast współczesne badania naukowe odkrywają coraz bardziej spektakularne możliwości zastosowania zawartch w nich związków.

od 13 lat

CNBCh aula B

82

Nie

20:00


Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

20:00-20:45

Co wyróżnia Białko Zielonej Fluorescencji spośród innych białek?

Prowadzą: Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej Fluorofor , dr Anna Modrak,Wójcik, lic. Aleksandra Dawidziak, lic. Marta Jardanowska, lic. Zbigniew Młynarski

Białko Zielonej Fluorescencji swą nazwę zawdzięcza intensywnemu, zielonemu świeceniu. Uczestnicy zapoznają się ze zjawiskiem fluorescencji (emisji światła) oraz metodą pomiaru widm fluorescencji. Dowiedzą się, jak wygląda struktura przestrzenna GFP oraz co sprawia, że w odróżnieniu od innych białek, świecenie GFP jest widoczne gołym okiem i w jaki sposób możemy pozbawić białko tej unikalnej właściwości. Uczestnicy samodzielnie zbadają wpływ różnych substancji na fluorescencję GFP.

od 13 lat

punkt spotkania w holu przy portierni

7

Tak

20:00-21:00

Ewolucja - jak to ugryźć?

Prowadzą: Wojciech Pawlak, mgr Przemysław Świś, Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej UW

Świat żywy poraża nas mnogością form. Skąd one pochodzą i jak powstały? Czy ryba i drzewo mają ze sobą coś wspólnego? Jak rozprzestrzenia się wirus Ebola? Na te, i wiele innych pytań, spróbujemy odpowiedzieć korzystając z osiągnięć biologii ewolucyjnej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję wcielić się w paleontologów i badać skamieniałości wymarłych organizmów, jak i zapoznać się z możliwościami jakie daje nam filogenetyka i przyrównywanie sekwencji DNA.

od 13 lat

punkt spotkania w holu przy portierni

12

Tak

20:00-21:00

Rola odporności w zdrowiu i chorobach psychicznych

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Piotr Bartochowski. Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Opowiemy o chorobach psychicznych z perspektywy, która nie wydaje się oczywista. Pokażemy, że wpływ układu immunologicznego jest bardzo istotny dla przebiegu różnych chorób - także psychicznych. Przybliżymy też jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do leczenia chorób psychicznych i zaprezentujemy najświeższe dane dotyczące badań w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy!

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

20

Tak

20:15-21:15

Biolog u kosmetyczki

Prowadzą: Koło Naukowe Biologów Terenowych, mgr Maciej Ziemiański, Kamil Dąbrowski, Tomasz Kalinowski, Karolina Korytkowska, Grzegorz Browarski, Mariola Kwiek, Julia Łęgosz, Maria Jagielska, Barbara Żółtak

Zajęcia będą polegały na przygotowaniu kremów i wód ziołowych do stosowania kosmetycznego.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

25

Tak

20:15-21:15

Domki dla skrzydlatych, pasiastych przyjaciół

Prowadzą: Koło Naukowe Biologów Terenowych, mgr Maciej Ziemiański, Kamil Dąbrowski, Tomasz Kalinowski, Karolina Korytkowska, Grzegorz Browarski, Mariola Kwiek, Julia Łęgosz, Maria Jagielska, Barbara Żółtak

Zajęcia będą polegały na przygotowaniu małych hoteli dla owadów - głównie pszczół samotnic. W tych hotelach owady będą mogły przetrwać zimę i rozmnożyć się w niegościnnej przestrzeni miejskiej.

9,13 lat, klasy IV,VI szkoły pod

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

10

Tak

20:30-21:00

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

20:15-20:45

Czy ludzki mózg to komputer kwantowy?

Prowadzi: dr Piotr Bernatowicz

Pomimo ogromnego postępu w dziedzinie neurobiologii nadal nie wiemy jak działa ludzki mózg. Nie wiadomo jak powstają myśli, gdzie w mózgu umiejscowiona jest nasza świadomość. Czy to możliwe, że za te procesy odpowiadają zjawiska kwantowe? Obecnie wiele wskazuje na to, że fizyka pozwoli na wyjaśnienie wielu zjawisk biologicznych.

od 13 lat

102B

70

Nie

20:15-20:45

Niebezpieczne związki: człowiek i narkotyki

Prowadzi: dr hab.Katarzyna Winiarska

Człowiek od zarania swoich dziejów eksperymentował z substancjami psychoaktywnymi. Wykład opowiada trwającą tysiące lat historię użytkowania narkotyków.

od 13 lat

CNBCh aula A

112

Nie

20:15-20:45

Rysie w zarysie - tajemnice życia cętkowanych łowców

Prowadzi: dr inż. Robert Mysłajek

Rysie, to jedne z najpiękniejszych, ale i najbardziej tajemniczych drapieżników polskich lasów. Gdzie można je spotkać, jak żyją, co jedzą, a także jak wyglądają ich randki dowiecie się podczas wykłady na Nocy Biologów.

dowolny

9B

360

Nie

20:15-20:45

Toksyczność lipidów - czyli dlaczego ludzie otyli częściej chorują na cukrzycę typu 2

Prowadzi: prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń

Cukrzyca typu 2 to duży problem wśród osób otyłych. Jak się okazało, jej przyczyna nie tkwi w nadmiernie rozwiniętej tkance tłuszczowej. Przeciwnie. Winne są lipidy gromadzone w innych tkankach nieprzystosowanych do gromadzenia tłuszczu.

od 13 lat

CNBCh aula B

82

Nie

20:15-20:45

Wędrówki jaszczurek z dinozaurami

Prowadzi: dr Mateusz Tałanda

Jak wydarzenia z ery dinozaurów wpłynęły na dzisiejsze rozmieszczenie jaszczurek na Ziemi? Jak nasza wiedza o dinozaurach może pomóc w zrozumieniu historii scynków i ich krewnych?

od 13 lat

CNBCh aula C

105

Nie

20:15-20:45

Dolly rusza na odsiecz, czyli jak klonowanie może pomóc w ratowaniu ginących gatunków zwierząt?

Prowadzi: dr Anna Ajduk

W czasie wykładu przedstawię procedurę klonowania zwierząt, a także przybliżę biologiczny mechanizm reprogramowania komórek, który klonowanie umożliwia. Wraz ze słuchaczami zastanowimy sie następnie, czy klonowanie może byc przydatne w ratowaniu ginących gatunków zwierząt, i jakie trudnosci trzeba pokonać, by zwiekszyć jego efektywność.

od 13 lat

103B

130

Nie

21:00


Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

21:00-21:45

Elektrownie, pompy i inne niewidoczne tajemnice naszego ciała

Prowadzi: Mikołaj Cup

Co prąd elektryczny może nam powiedzieć o naszym ciele? Dlaczego dostajemy zadyszki? Czy da się oszukać FBI? Na interaktywnych zajęciach będziesz miał okazję poznać metody badania elektryczności napędzającej Twój organizm, a także zobaczysz na własne oczy na czym polega myślenie i jak działa wykrywacz kłamstw.

dowolny

6B parter

20

Tak

21:00-22:00

Bakterie - wróg czy przyjaciel?

Prowadzą: mgr Stanisław Łoboziak, mgr Elżbieta Turek, Centrum Nauki Kopernik

Po co nam bakterie? Czy można bez nich żyć? Jak działają antybiotyki i probiotyki? Co można przeszczepić, aby uratować życie? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przyjdź do laboratorium biologicznego. Opowiemy Ci o tym, czym są antybiotyki i dlaczego nie zawsze są skuteczne. Zobaczysz badanie niezbędne przed każdą antybiotykoterapią. Podczas zajęć samodzielnie wykonasz preparat mikroskopowy i na własne oczy zobaczysz bakterie. Sprawdzisz, gdzie żyją na Twoim ciele - może na języku? Szalki z wysianymi bakteriami będziesz mógł zabrać do domu i rozpocząć własną naukową hodowlę!

od 13 lat

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

16

Tak

21:00-22:00

Rola odporności w zdrowiu i chorobach psychicznych

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Piotr Bartochowski. Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Opowiemy o chorobach psychicznych z perspektywy, która nie wydaje się oczywista. Pokażemy, że wpływ układu immunologicznego jest bardzo istotny dla przebiegu różnych chorób - także psychicznych. Przybliżymy też jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do leczenia chorób psychicznych i zaprezentujemy najświeższe dane dotyczące badań w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy!

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

20

Tak

21:15-22:15

Biolog u kosmetyczki

Prowadzą: Koło Naukowe Biologów Terenowych, mgr Maciej Ziemiański, Kamil Dąbrowski, Tomasz Kalinowski, Karolina Korytkowska, Grzegorz Browarski, Mariola Kwiek, Julia Łęgosz, Maria Jagielska, Barbara Żółtak

Zajęcia będą polegały na przygotowaniu kremów i wód ziołowych do stosowania kosmetycznego.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

25

Tak

21:15-22:15

Domki dla skrzydlatych, pasiastych przyjaciół

Prowadzą: Koło Naukowe Biologów Terenowych, mgr Maciej Ziemiański, Kamil Dąbrowski, Tomasz Kalinowski, Karolina Korytkowska, Grzegorz Browarski, Mariola Kwiek, Julia Łęgosz, Maria Jagielska, Barbara Żółtak

Zajęcia będą polegały na przygotowaniu małych hoteli dla owadów - głównie pszczół samotnic. W tych hotelach owady będą mogły przetrwać zimę i rozmnożyć się w niegościnnej przestrzeni miejskiej.

9,13 lat, klasy IV,VI szkoły pod

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

10

Tak

21:15-21:45

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

21:30-23:00

Perfumy. Magia zapachu, warsztaty

Prowadzą: lic. Piotr Dzwoniarek, lic. Katarzyna Radzewicz, dr Agnieszka Siporska, Laboratorium Dydaktyki Chemii UW, SKNCh UW Fulleren , Wydział Chemii UW

Warsztaty są swoistą kontynuacją wykładu Perfumy. Magia zapachu . W ich trakcie uczestnicy będą mogli samodzielnie otrzymać wiele syntetycznych substancji zapachowych oraz zbadać ich zapach. Dodatkowo poznają techniki otrzymywania naturalnych olejków zapachowych i, pracując w grupach, wyizolują olejki eteryczne z materiału roślinnego. Zwieńczeniem warsztatów będzie stworzenie własnej kompozycji zapachowej.

od 13 lat

punkt spotkania w holu przy portierni

16

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

21:00-21:30

Czy potrzebne nam bagna?

Prowadzi: dr hab. Wiktor Kotowski

Kiedyś osuszane i uznawane za niosące zagrożenie nieużytki, dziś coraz częściej odtwarzane dla zapewnianych człowiekowi usług , regulacji klimatu, oczyszczania wody, ochronie przed powodzią. Na czym polega rola ekosystemów bagiennych w przyrodzie i czy mogą one pomóc nam w starciu z globalnymi i regionalnymi problemami środowiskowymi?

dowolny

103B

130

Nie

21:00-21:30

Czy w glebowych bankach nasion można wziąć kredyt?

Prowadzi: mgr Kamil Kwiecień

Glebowe banki nasion to zasoby żywych nasion w glebie, które umożliwiają roślinom przetrwanie niesprzyjających warunków. Ponadto pozwalają na rozprzestrzenianie się roślin w czasie, pełnią istotną rolę w utrzymywaniu bogactwa gatunkowego ekosystemów.

od 13 lat

CNBCh aula C

105

Nie

21:00-21:30

GMO to nie tylko żywność

Prowadzi: mgr Joanna Rybak

Wykorzystanie organizmów genetycznie zmodyfikowanych w badaniach naukowych.

dowolny

9B

360

Nie

21:00-21:30

Obrazowanie molekularne, czyli opowieść z pogranicza biologii, chemii i fizyki

Prowadzi: mgr Łukasz Cheda

W trakcie wystąpienia chciałbym pokazać zakres zainteresowań naszej grupy badawczej, ze szczególnym uwzględnieniem metod pomiarowych PET, SPECT i CT. Na przykładzie tych technik pokażę jak współpraca naukowców z różnych dziedzin prowadzi do uzyskania wyników, które były by trudne (niemożliwe) do uzyskania w odizolowanych laboratoriach.

od 13 lat

102B

70

Nie

21:00-21:30

Molekularna, syntetyczna jaka jeszcze może być współczesna biologia?

Prowadzi: dr Takao Ishikawa

Inżynieria genetyczna to dziedzina współczesnej biologii, która wciąż jednych fascynuje, a u innych wzbudza spory niepokój. Warto jednak pamiętać, że historia inżynierii genetycznej liczy już ponad 30 lat! Słuchacze dowiedzą się na wykładzie jakie są kierunki rozwoju tej dziedziny i czego możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości.

od 13 lat

CNBCh aula A

112

Nie

21:00-21:30

Bakterie w służbie środowisku, groźne zanieczyszczenia

Prowadzą: dr hab., prof. UW Magdalena Popowska

Głównym źródłem zanieczyszczeń jest działalność człowieka, w mniejszym stopniu procesy naturalne. Agencje Ochrony Środowiska wymieniają 129 związków jako szczególnie niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Związki z tej listy powodujące skażenia powinny być usuwane ze środowiska priorytetowo. Do najbardziej niebezpiecznych należą m.in. : węglowodory jednopierścieniowe, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i pestycydy. Wykład ma na celu zaprezentowanie przykładów związków toksycznych dla ludzi i zwierząt powszechnie zanieczyszczających nasze środowisko, często też o działaniu rakotwórczym oraz sposobów ich biodegradacji z wykorzystaniem mikroorganizmów.

od 13 lat

CNBCh aula B

82

Nie

21:45-22:15

Szkodnik? Nie szkodzi!

Prowadzi: dr Barbara Pietrzak

Prosty podział zwierząt na pożyteczne i szkodliwe to przeżytek. Nauka wyjaśnia zawiła zależności między organizmami. Przyjrzyjmy się, jaką rolę w naszym życiu odgrywają te tzw. szkodniki .

dowolny

CNBCh aula B

82

Nie

21:45-22:15

Czy polskie rzeki muszą umrzeć?

Prowadzi: dr Andrzej Mikulski

Rzeki i doliny rzeczne są nie tylko jednymi z najcenniejszych przyrodniczo i najbardziej zróżnicowanych w czasie i przestrzeni siedlisk, ale spełniają też wiele funkcji użytecznych z punktu widzenia człowieka. Ostatnie lata przyniosły nasilenie tempa degradacji polskich rzek, a planowane udrożnienie Wisły dla wysokotonażowej żeglugi towarowej ma doprowadzić do całkowitej likwidacji największej w tak niewielkim stopniu przekształconej rzeki Europy. Czym jest rzeka i co możemy stracić niszcząc ją spróbujemy porozmawiać patrząc na problem oczyma biologa.

dowolny

103B

130

Nie

21:45-22:15

Antybiotykooporność w środowisku naturalnym - przyczyny i konsekwencje

Prowadzą: dr hab., prof. UW Magdalena Popowska

Oporność bakterii na antybiotyki to narastający problem ostatnich lat. W literaturze pojawiają się liczne doniesienia o szczepach wielolekoopornych izolowanych od pacjentów. Antybiotykooporność dotyczy jednak nie tylko medycyny, ale również weterynarii, rolnictwa, żywności i szeroko rozumianego środowiska. Bardzo często te same gatunki bakterii, a co ważniejsze te same geny warunkujące oporność na antybiotyki występują w ww. środowiskach. Liczne badania wskazują, że miejscem zapalnym dla rozprzestrzeniania się antybiotykooporności poza środowiskiem klinicznym są oczyszczalnie ścieków.

od 13 lat

9B

360

Nie

21:45-22:15

Bliźnięta jednojajowe: takie same, a jednak różne

Prowadzi: mgr Katarzyna Klimczewska

Choć bliźnięta jednojajowe mogą wydawać się jednakowe, wyniki badań pokazują, że nie są one pod względem genetycznym identycznymi kopiami. Dlaczego bliźniaki poczęte z tego samego materiału genetycznego różnią się między sobą? I dlaczego eksperymentowanie na bliźniakach wydaje się naukowcom takie atrakcyjne?

od 13 lat

102B

70

Nie

21:45-22:15

Noce i Mroki Warszawy

Prowadzi: dr Marek Ostrowski

Noce i Mroki Warszawy w Noc biologów. Mroczny temat i nie ma powodów, aby go wcześniej rozjaśniać :,) Część zajęć będzie odbywała się po ciemku.

od 13 lat

CNBCh aula A

112

Nie

21:45-22:15

Ile w nas z Neandertalczyka

Prowadzi: dr Mateusz Baca

Kilkadziesiąt tysięcy lat temu, pod koniec epoki lodowcowej, w Eurazji współwystępowały co najmniej trzy gatunki hominidów: ludzie współcześni, neandertalczycy i denisowianie. Czy dochodziło między nimi do interakcji? a jeśli tak to czy w naszych genomach pozostał ślad po tych dalekich krewnych? Coraz więcej odpowiedzi na te jak i inne pytania związane z historią naszego gatunku uzyskujemy badając kopalny DNA czyli DNA uzyskiwany ze szczątków ludzi żyjących przed tysiącami lat.

od 13 lat

CNBCh aula C

105

Nie

22:00


Kategoria: Warsztaty

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

22:00-22:30

Badacz wody

Prowadzą: mgr Zdzisław Nitak, mgr Magdalena Górska, Fundacja GAP Polska , Plan Globalnego Działania na rzecz Ziemi

Badacz wody (Water Explorer) jest międzynarodowym programem edukacyjnym dla uczniów szkół i gimnazjów. Uczestnicy wykonują wyzwania badawcze, komunikacyjne i kampanijne w czterech obszarach misji: Cenna woda, Czysta woda, Tajemnicza woda i Woda na świecie. Kulminacją doświadczeń jest Festiwal wody dla społeczności.

dowolny

punkt spotkania w korytarzu za sklepikiem

20

Tak

22:00-23:00

Rola odporności w zdrowiu i chorobach psychicznych

Prowadzą: Julia Michalkiewicz, Piotr Bartochowski. Studenckie Koło Naukowe Immunologii

Opowiemy o chorobach psychicznych z perspektywy, która nie wydaje się oczywista. Pokażemy, że wpływ układu immunologicznego jest bardzo istotny dla przebiegu różnych chorób - także psychicznych. Przybliżymy też jak na przestrzeni wieków zmieniało się podejście do leczenia chorób psychicznych i zaprezentujemy najświeższe dane dotyczące badań w tym zakresie. Serdecznie zapraszamy!

od 13 lat

punkt spotkania w holu pod smokiem

20

Tak

Kategoria: Wykłady

CZASNAZWAWIEKSALAMIEJSCREZERWACJA

22:30-23:00

Bomba w płucach - gruźlica dawniej i dziś

Prowadzi: dr n. med. Tomasz Jagielski

Gruźlica jako stale aktualny problem zdrowotny na świecie. Historia epidemii. Sukcesy i porażki w walce z gruźlicą. Nowoczesne metody wykrywania i leczenia choroby. Perspektywy i nadzieje na przyszłość (nowe leki i szczepionki).

od 13 lat

9B

360

Nie

22:30-23:00

O naśladownictwie owadów, czyli o wilkach w owczej skórze, owcach w skórze wilczej i owcach, których nie ma

Prowadzi: dr Piotr Tykarski

Owady to najbardziej różnorodna ze wszystkich grup organizmów. Korzystając ze szkła powiększającego lub obiektywu makro można tu natrafić na niezwykłe zjawiska i zaskakujące strategie życia. Słuchacze poznają przykłady naśladownictwa i kamuflażu, spotykane w tym różnorodnym i zadziwiającym świecie.

dowolny

CNBCh aula B

82

Nie

22:30-23:00

Ile w nas z Neandertalczyka

Prowadzi: dr Mateusz Baca

Kilkadziesiąt tysięcy lat temu, pod koniec epoki lodowcowej, w Eurazji współwystępowały co najmniej trzy gatunki hominidów: ludzie współcześni, neandertalczycy i denisowianie. Czy dochodziło między nimi do interakcji? a jeśli tak to czy w naszych genomach pozostał ślad po tych dalekich krewnych? Coraz więcej odpowiedzi na te jak i inne pytania związane z historią naszego gatunku uzyskujemy badając kopalny DNA czyli DNA uzyskiwany ze szczątków ludzi żyjących przed tysiącami lat.

od 13 lat

CNBCh aula C

105

Nie

22:30-23:00

Antybiotyki kontra bakterie

Prowadzi: mgr Stanisław Łoboziak

Wielolekooporność, jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny, to oporność szczepów bakterii na antybiotyki. Oznacza to, że wiele chorób, które od lat uznawane są za uleczalne, ponownie staje się poważnym zagrożeniem.Podczas wykładu dowiecie się Państwo, jak antybiotyki działają na bakterie, jak prawidłowo utylizować leki, by nie wpływały na cały ekosystem i jakie nowoczesne terapie z powodzeniem zastępują antybiotyki.

od 13 lat

CNBCh aula A

112

Nie

22:30-23:00

Różne oblicza miodu, czyli kiedy jest dla nas dobry, a kiedy może szkodzić

Prowadzi: Tomasz Kalinowski

Wszystko o miodzie: jak wygląda jego produkcja, od czego zależą jego właściwości i tak naprawdę co nam daje jedzenie go. Z drugiej strony przypadki, kiedy miód szkodzi i czemu tak się może zdarzyć.

dowolny

102B

70

Nie

22:30-23:00

Skąd wiedzą dokąd lecą? O wielkich migracjach motyli, poszukiwaniu pokarmu przez szarańcze i codziennym trudzie pszczół

Prowadzi: dr hab. Piotr Bębas

Motyl monarcha leci kilka tysięcy kilometrów do miejsc zimowania, a potem wraca do domu , gdzie się rozmnaża. Szarańcza przemierza setki kilometrów poszukując pokarmu. A pszczoły zbieraczki dzień w dzień oblatują hektary pól, łąk i lasów, aby zbierać nektar, pyłek i spadź. Precyzja z jaką owady odbywają wędrówki, a następnie trafiają do wybranego celu, jest niesłychana. Na wykładzie poznamy tajniki ich zachowań i mechanizmy, które pozwalają im na dokładną orientację w przestrzeni.

od 13 lat

103B

130

Nie

Odwiedzin: 1975634 | Ostatnia aktualizacja: 2016-11-30, 10:50  Copyright 2011 Wydział Biologii UAM w Poznaniu. Projekt i wykonanie: brav

Pełną odpowiedzialność za organizację wydarzeń w ramach Nocy Biologów ponoszą lokalni organizatorzy akcji.